Регуляторні акти

Регуляторні акти

 

      

 

                                     КОБРИНІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

                        ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ                                                                                                                       

                      _____ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ   VIІ СКЛИКАННЯ

                                                         Р І Ш Е Н Н Я

    ________ 2019 року                 с.   Кобринове                                                       №____

 

 

Про  встановлення  ставок земельного податку,

пільг з його сплати та  розміру орендної

плати на  2020 рік

 

 

 

    Відповідно до  пункту 7.1. статті 7, статті 10, підпунктів 12.3.2., 12.3.3.,  12.3.4. пункту 12.3., пункту 12.4. статті  12, підпунктів 14.1.129., 14.1.130, п. 14.1. статті 14, пунктів 30.2., 30.5.,30.9  статті  30, статтей 269, 270, 271,  274, 277, 281,282,285, п.п.288.5.1 п.288.5 статті 288 Податкового кодексу України (далі-ПКУ) із змінами, керуючись Законом  України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності»,  пунктами 24,  28 та  35   частини 1  статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», врахувавши технічну  документацію  з нормативної  грошової оцінки земель,виготовленою  ДП «Черкаський науково – дослідний та проектний інститут землеустрою» та затвердженою рішенням сільської ради від  14.06.2013 №26/2,яке   оприлюднене згідно вимог пункту  271.2 статті 272 ПКУ,аналіз регуляторного впливу,  експертний висновок  постійної комісії з питань планування  бюджету та фінансів  та пропозиції Державної регуляторної служби України від ____________,сільська  рада

ВИРІШИЛА:

1.Установити на адміністративній території  Кобринівської   сільської  ради:

1) ставки земельного податку згідно з додатком 1,2;

2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до  статей 281,282 Податкового кодексу України та податкову пільгу шляхом звільнення  від сплати земельного податку   органам державної влади та  місцевого самоврядування , бюджетним установам в галузі ветеринарної медицини, водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель, а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ за переліком згідно з додатком 3.

2.Взяти до відома ,  що:

2.1. Платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв),землекористувачі з урахуванням особливостей визначених статтею  269 Податкового кодексу України.

2.2. Об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

2.3. Базою оподаткування є :

2.3.1.Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України.

2.3.2.Площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

2.4.Податковим періодом  для плати за землю  є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

2.5. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

2.6. Порядок обчислення плати за землю та подання звітності  встановлений статтею 286 ПКУ.

2.7. Термін  плати за землю встановлений ст.287 ПКУ.

2.8.Відповідно до п.п.14.1.130. п.14.1. статті 14 ПКУ,  одиницею  площі оподатковуваної земельної ділянки є :

- у межах населеного пункту - 1 (один) метр квадратний (кв. метр);

- за межами населеного пункту - 1 (один) гектар (га).

3.Затвердити на 2020  рік  розмір орендної плати на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (рілля, сіножаті пасовища)  3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

4.Копію прийнятого рішення  надіслати  в електронному вигляді у десятиденний термін  з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них.

5.Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб у десятиденний термін  після його прийняття та підписання, але не пізніше  15  липня цього року.

6.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування бюджету та фінансів.

7.Рішення набирає чинності після його  оприлюднення , але не раніше 01.01.2020  року.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                                                Ю.Б.Книш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           Додаток 1

                                              до  проекту рішення

 

 

Ставки земельного податку1
на 2020 рік,
вводяться в дію  01.01.2020  року

Адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області2

Код району2

Код КОАТУУ2

Назва2

71

240

7124083200

с. Кобринове

 

 

Вид цільового призначення земель3

Ставки податку4
(% нормативної грошової оцінки)

За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

 

Код3

 

Назва3

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

1

2

3

4

5

6

01

Землі сільськогосподарського призначення

х

х

х

х

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва  

0,5

0,3

0,9

0,7

01.02

Для ведення фермерського господарства 

8

8

8

8

01.03

Для ведення особистого селянського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.05

Для індивідуального садівництва 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.06

Для колективного садівництва 

-

-

-

-

01.07

Для городництва 

-

0,3

-

0,3

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.09

Для дослідних і навчальних цілей 

 

 

 

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства 

-

-

-

-

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві 

 

 

 

 

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції 

 

 

 

 

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення  

0,3

0,3

0,3

0,3

01.14

Для цілей підрозділів 01.01 - 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

02

Землі житлової забудови

х

х

х

х

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)  

-

0,03

-

0,03

02.02

Для колективного житлового будівництва 

-

-

-

-

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 

-

0,03

-

0,03

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання 

-

-

-

-

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів  

-

0,03

-

0,03

02.06

Для колективного гаражного будівництва 

-

-

-

-

02.07

Для іншої житлової забудови  

-

0,03

-

0,03

02.08

Для цілей підрозділів 02.01 - 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

03

Землі громадської забудови

х

х

х

х

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування  

 

 

 

 

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладівосвіти 

 

 

 

 

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги 

 

 

 

 

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 

 

 

 

 

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування  

 

 

 

 

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 

 

 

 

 

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 

1

1

-

-

03.08

Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування 

1

1

1

1

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ 

1

-

-

-

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури 

1

-

-

-

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки 

 

 

 

 

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 

1

-

-

-

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування  

1

-

-

-

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів МНС

 

 

 

 

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови  

1

1

-

-

03.16

Для цілей підрозділів 03.01 - 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

04

Землі природно-заповідного фонду

х

х

х

х

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників 

 

 

 

 

04.02

Для збереження та використання природних заповідників 

 

 

 

 

04.03

Для збереження та використання національних природних парків 

 

 

 

 

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів 

 

 

 

 

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків 

 

 

 

 

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків 

 

 

 

 

04.07

Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва 

 

 

 

 

04.08

Для збереження та використання заказників 

 

 

 

 

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ 

 

 

 

 

04.10

Для збереження та використання пам'яток природи 

 

 

 

 

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків 

 

 

 

 

05

Землі іншого природоохоронного призначення

х

х

х

х

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей)  

х

х

х

х

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 

 

 

 

 

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів 

 

 

 

 

06.03

Для інших оздоровчих цілей 

 

 

 

 

06.04

Для цілей підрозділів 06.01 - 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

07

Землі рекреаційного призначення

х

х

х

х

07.01

Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення  

 

 

 

 

07.02

Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту 

 

 

 

 

07.03

Для індивідуального дачного будівництва 

 

 

 

 

07.04

Для колективного дачного будівництва  

 

 

 

 

07.05

Для цілей підрозділів 07.01 - 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

08

Землі історико-культурного призначення

х

х

х

х

08.01

Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини  

 

 

 

 

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів 

 

 

 

 

08.03

Для іншого історико-культурного призначення 

 

 

 

 

08.04

Для цілей підрозділів 08.01 - 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

09

Землі лісогосподарського призначення

х

х

х

х

09.01

Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг  

 0,1

 

0,1 

 

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення  

 

 

 

 

09.03

Для цілей підрозділів 09.01 - 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

10

Землі водного фонду

х

х

х

х

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об'єктами 

0,3

0,3

0,3

0,3

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами 

 

 

 

 

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення 

 

 

 

 

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами 

 

 

 

 

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів 

 

 

 

 

10.06

Для сінокосіння 

 

 

 

 

10.07

Для рибогосподарських потреб 

3

3

3

3

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей 

 

 

 

 

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт 

 

 

 

 

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд 

 

 

 

 

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів 

 

 

 

 

10.12

Для цілей підрозділів 10.01 - 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

11

Землі промисловості

х

х

х

х

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами  

 

 

 

 

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 

3

3

5

5

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 

3

3

5

5

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 

 

 

 

 

11.05

Для цілей підрозділів 11.01 - 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

12

Землі транспорту

х

х

х

х

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту 

 

 

 

 

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту  

 

 

 

 

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту  

 

 

 

 

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 

 

 

 

 

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту 

 

 

 

 

12.06

Для розміщення та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту 

 

 

 

 

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту 

 

 

 

 

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій 

 

 

 

 

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту 

 

 

 

 

12.10

Для цілей підрозділів 12.01 - 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

13

Землі зв'язку

х

х

х

х

13.01

Для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій 

5

5

5

5

13.02

Для розміщення таексплуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку 

3

-

-

-

13.03

Для розміщення таексплуатації інших технічних засобів зв'язку 

 

 

 

 

13.04

Для цілей підрозділів 13.01 - 13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

14

Землі енергетики

х

х

х

х

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  

3

3

3

3

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії 

3

-

3

-

14.03

Для цілей підрозділів 14.01 - 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

15

Землі оборони

х

х

х

х

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України

 

 

 

 

15.02

Для розміщення та постійної діяльності внутрішніх військ МВС

 

 

 

 

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України

 

 

 

 

15.04

Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України

 

 

 

 

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту

 

 

 

 

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України

 

 

 

 

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань

 

 

 

 

15.08

Для цілей підрозділів 15.01 - 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

16

Землі запасу

3

3

4,5

4,5

17

Землі резервного фонду

3

3

4,5

4,5

18

Землі загального користування

1

1

1

1

19

Для цілей підрозділів 16 - 18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

-

-

-

-

_________

1 У разі встановлення ставок податку та податкових пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, по кожному населеному пункту затверджуються окремі додатки.

2 Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідності кількість рядків може бути збільшена.

3 Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року № 1011/18306 (зі змінами).

4 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті   

  12, пункту 30.2 статті 30, статей 274, 277 Податкового кодексу України і зазначаються

  десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

 

 

 

Секретар  сільської ради                                                                    Н.О.Липовецька

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                             Додаток 2

                                                                                                             до проекту рішення

                                                                                                            

 

 

Ставки земельного податку1
на 2020 рік,
вводяться в дію  01.01.2020  року

Адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області2

Код району2

Код КОАТУУ2

Назва2

71

240

7124083200

с. Гуляйка

 

 

Вид цільового призначення земель3

Ставки податку4
(% нормативної грошової оцінки)

За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

За земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

 

Код3

 

Назва3

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

для юридич-них осіб

для фізичних осіб

1

2

3

4

5

6

01

Землі сільськогосподарського призначення

х

х

х

х

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва  

0,5

0,3

0,9

0,7

01.02

Для ведення фермерського господарства 

8

8

8

8

01.03

Для ведення особистого селянського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.05

Для індивідуального садівництва 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.06

Для колективного садівництва 

-

-

-

-

01.07

Для городництва 

-

0,3

-

0,3

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби 

0,3

0,3

0,3

0,3

01.09

Для дослідних і навчальних цілей 

 

 

 

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства 

-

-

-

-

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві 

 

 

 

 

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції 

 

 

 

 

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення  

0,3

0,3

0,3

0,3

01.14

Для цілей підрозділів 01.01 - 01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

02

Землі житлової забудови

х

х

х

х

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)  

-

0,03

-

0,03

02.02

Для колективного житлового будівництва 

-

-

-

-

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку 

-

0,03

-

0,03

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання 

-

-

-

-

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів  

-

0,03

-

0,03

02.06

Для колективного гаражного будівництва 

-

-

-

-

02.07

Для іншої житлової забудови  

-

0,03

-

0,03

02.08

Для цілей підрозділів 02.01 - 02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

03

Землі громадської забудови

х

х

х

х

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування  

 

 

 

 

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти 

 

 

 

 

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги 

 

 

 

 

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій 

 

 

 

 

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування  

 

 

 

 

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів 

 

 

 

 

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 

1

1

-

-

03.08

Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування 

1

1

1

1

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ 

1

-

-

-

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури 

1

-

-

-

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки 

 

 

 

 

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування 

1

-

-

-

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування  

1

-

-

-

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів МНС

 

 

 

 

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови  

1

1

-

-

03.16

Для цілей підрозділів 03.01 - 03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

04

Землі природно-заповідного фонду

х

х

х

х

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників 

 

 

 

 

04.02

Для збереження та використання природних заповідників 

 

 

 

 

04.03

Для збереження та використання національних природних парків 

 

 

 

 

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів 

 

 

 

 

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків 

 

 

 

 

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків 

 

 

 

 

04.07

Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва 

 

 

 

 

04.08

Для збереження та використання заказників 

 

 

 

 

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ 

 

 

 

 

04.10

Для збереження та використання пам'яток природи 

 

 

 

 

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків 

 

 

 

 

05

Землі іншого природоохоронного призначення

х

х

х

х

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей)  

х

х

х

х

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів 

 

 

 

 

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів 

 

 

 

 

06.03

Для інших оздоровчих цілей 

 

 

 

 

06.04

Для цілей підрозділів 06.01 - 06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

07

Землі рекреаційного призначення

х

х

х

х

07.01

Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення  

 

 

 

 

07.02

Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту 

 

 

 

 

07.03

Для індивідуального дачного будівництва 

 

 

 

 

07.04

Для колективного дачного будівництва  

 

 

 

 

07.05

Для цілей підрозділів 07.01 - 07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

08

Землі історико-культурного призначення

х

х

х

х

08.01

Для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини  

 

 

 

 

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів 

 

 

 

 

08.03

Для іншого історико-культурного призначення 

 

 

 

 

08.04

Для цілей підрозділів 08.01 - 08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

09

Землі лісогосподарського призначення

х

х

х

х

09.01

Для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг  

0,1 

 

0,1 

 

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення  

 

 

 

 

09.03

Для цілей підрозділів 09.01 - 09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

10

Землі водного фонду

х

х

х

х

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об'єктами 

0,3

0,3

0,3

0,3

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами 

 

 

 

 

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення 

 

 

 

 

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами 

 

 

 

 

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів 

 

 

 

 

10.06

Для сінокосіння 

 

 

 

 

10.07

Для рибогосподарських потреб 

3

3

3

3

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей 

 

 

 

 

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт 

 

 

 

 

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд 

 

 

 

 

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів 

 

 

 

 

10.12

Для цілей підрозділів 10.01 - 10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

11

Землі промисловості

х

х

х

х

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами  

 

 

 

 

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 

3

3

5

5

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 

3

3

5

5

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) 

 

 

 

 

11.05

Для цілей підрозділів 11.01 - 11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

12

Землі транспорту

х

х

х

х

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту 

 

 

 

 

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту  

 

 

 

 

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту  

 

 

 

 

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства 

 

 

 

 

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту 

 

 

 

 

12.06

Для розміщення та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту 

 

 

 

 

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту 

 

 

 

 

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій 

 

 

 

 

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту 

 

 

 

 

12.10

Для цілей підрозділів 12.01 - 12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

13

Землі зв'язку

х

х

х

х

13.01

Для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій 

5

5

5

5

13.02

Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку 

3

-

-

-

13.03

Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв'язку 

 

 

 

 

13.04

Для цілей підрозділів 13.01 - 13.03, 13.05 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

14

Землі енергетики

х

х

х

х

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій  

3

3

3

3

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії 

3

-

3

-

14.03

Для цілей підрозділів 14.01 - 14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

 

 

 

 

15

Землі оборони

х

х

х

х

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України

 

 

 

 

15.02

Для розміщення та постійної діяльності внутрішніх військ МВС

 

 

 

 

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України

 

 

 

 

15.04

Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України

 

 

 

 

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту

 

 

 

 

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України

 

 

 

 

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань

 

 

 

 

15.08

Для цілей підрозділів 15.01 - 15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

 

 

 

 

16

Землі запасу

3

3

4,5

4,5

17

Землі резервного фонду

3

3

4,5

4,5

18

Землі загального користування

1

1

1

1

19

Для цілей підрозділів 16 - 18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду 

-

-

-

-

_________

У разі встановлення ставок податку та податкових пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, по кожному населеному пункту затверджуються окремі переліки.

Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідності кількість рядків може бути збільшена.

Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року № 1011/18306 (зі змінами).

4 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274, 277 Податкового кодексу України (значення з трьома десятковими знаками).

 

 

 

Секретар сільської  ради                                                         Н.О.Липовецька

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3                                                                                                             до проекту рішення                                                                                                              

               

                                          Пільги зі сплати земельного податку на   2020 рік,

вводяться в дію  з  01.01.2020 року

Адміністративно-територіальні  одиниці, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області1

Код району1

Код КОАТУУ1

Назва1

71

240

7124083200

с. Кобринове, с.Гуляйка

 

Група платників, категорія/цільове призначення земельних ділянок2

Розмір пільги

(у відсотках)

Інваліди  першої  і  другої групи

100%

фізичні  особи, які  виховують  трьох  і  більше  дітей віком  до 18 років

100%

пенсіонери (за  віком)

100%

ветерани  війни та особи, на яких  поширюється  дія  Закону  України  «  Про  статус  ветеранів  війни, гарантії  їх  соціального захисту»

100%

Фізичні  особи, визнані  законом  особами, які  постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи

100%

При цьому,  звільнення  від сплати  податку  за  земельні  ділянки,  передбачене  для  відповідної  категорії  фізичних  осіб  поширюється   на  земельні  ділянки  за кожним  видом  використання  у  межах  граничних  норм:

-для  ведення  особистого  селянського  господарства  -  розмірі  не  більше  як  2 га

для  будівництва  і  обслуговування  житлового  будинку  ,  господарських  будівель  і  споруд  ( присадибна  ділянка  не  більше  як  0,25  га)

-  для  індивідуального  дачного  будівництва  -  не  більше  як  0,10  га

- для  будівництва  індивідуальних  гаражів  -  не  більше  як  0,01 га

-  для  ведення  садівництва  -  не  більше  як  0,12 га

Власники  земельних  ділянок  , земельних  часток  ( паїв)  та  землекористувачі  за  умови передачі  земельних  ділянок  та  земельних  часток ( паїв ) в  оренду  платнику єдиного  податку  четвертої  групи  на  період  дії  єдиного  податку четвертої  групи

100%

Юридичні  особи:

Дошкільні  та  загальноосвітні  навчальні  заклади  незалежно  від  форми  власності  і  джерел  фінансування  заклади культури  , науки  , освіти   охорони  здоров’я , соціального  захисту  , фізичної  культури та  спорту  , які  повністю  утримуються   за рахунок  коштів  державного  або  місцевих  бюджетів.

100%

Органи  державної влади  та   органи  місцевого  самоврядування ,  бюджетні  установи , в  галузі  ветеринарної  медицини  ,  водного  господарства  та  меліорації   ,  які  є  неприбутковими, та  повністю утримуються   за  рахунок  коштів  державного  або  місцевих  бюджетів  ,  мета  створення   і основна  діяльність  яких  не передбачає  одержання  прибутку ,  які  не займаються  підприємницькою  діяльністю  та  створені   для  досягнення   управлінських  цілей  стосовно   охорони  здоров’я  тварин  ,   експлуатації  державних   меліоративних  систем  , використання, збереження та  відтворення  водних  ресурсів, меліорації  земель а  також  інших  цілей , спрямованих  на  досягнення  суспільних  благ.

100%

Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідності кількість рядків може бути збільшена.

2Перелік пільг встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 281, 282 Податкового кодексу України.

Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті12, пункту 30.2 статті 30, статей 281 і 282 Податкового кодексу України.

 

Секретар  сільської ради                                                                Н.О.Липовецька

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                     Експертний висновок

постійної комісії сільської  ради з питань планування ,бюджету та  фінансів  щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта - проекту рішення Кобринівської сільської  ради "Про  встановлення  ставок земельного податку,пільг з його сплати та  розміру орендної плати на  2020 рік»

 

    Постійна комісія з питань планування , бюджету та фінансів  керуючись статтями 4,8,34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», розглянула проект рішення сільської  ради "Про встановлення ставок земельного податкупільг  з його сплати  та  розміру орендної плати на  2020 рік» та встановила наступне.

Розробником регуляторного акта є  виконком сільської  ради, уповноважений на це сільською радою.  Проект рішення підготовлено на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись Земельним та Податковим кодексами України, Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

1.Відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики, встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

Проаналізувавши проект регуляторного акта, експертна комісія визначає наступне.

Ситуація яка вплинула  на необхідність його розробки, свідчить про необхідність  регулювання господарських відносин з метою встановлення конкретних, в межах чинного законодавства,   ставок земельного податку .

Кодексом визначено, що плата за землю ( земельний податок) , є обов’язковим для встановлення місцевими радами, які зобов’язані у визначений період прийняти відповідне рішення про встановлення ставок земельного податку  та орендної плати  у відповідному розмірі від нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, з метою безумовного виконання вимог кодексу та недопущення суперечливих ситуацій, необхідно прийняти регуляторний акт, який установлюватиме ставки земельного  податку та орендної плати.

       Тому, зазначена проблема не може бути розв’язана за допомогою чинних регуляторних актів.

   Механізм вирішення проблеми, запропонований у проекті відповідає потребам та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив.    

      В аналізі регуляторного впливу  проаналізовано всі  прийнятні  альтернативи.        

      Запропонований регуляторний акт має вплив на громадян, які мають у власності земельні ділянки та юридичні особи, що мають землю на правах постійного користування.

        Крім того, проект передбачає забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів та балансу інтересів  громадян, суб’єктів господарювання   та держави.

       При підготовці  регуляторного акту досягнуто забезпечення  балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави. Забезпечити  баланс  всіх суб’єктів, на які рішення здійснює    вплив,  можливо  встановивши  розміри  ставок земельного податку,орендної плати  , які б забезпечили  наповнення місцевого бюджету, з метою  фінансування  програм соціального захисту жителів села з однієї сторони  та не призвели б до скорочення кількості зареєстрованих   підприємців через  завелике податкове навантаження  з іншої сторони.  Розробник, враховуючи пропозиції підприємців, не підвищував ставки податків.

        Разом з тим, в зв’язку із зниженням нормативно- грошової оцінки  землі, та з метою недопущення  зменшення  дохідної частини сільського бюджету, пропонується дещо збільшити  ставки земельного податку . Однак незначне збільшення ставок земельного податку  не вплине на  витрати суб’єктів господарювання -   підприємців .      В цілому при підготовці проекту регуляторного акта витримана послідовність регуляторної діяльності: проект відповідає цілям державної регуляторної політики, а також його включено до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2020 рік , строк підготовки І півріччя.

        Проект регуляторного акта розроблено після консультацій з суб’єктами малого бізнесу. Після  представлення проекту рішення  та аналізу регуляторного впливу  на сесії сільської ради, їх буде  розміщено  на офіційному веб-сайті сільської  ради в мережі Інтернет та на стенді сільської ради,  про що буде повідомлено за 5 днів на офіційному веб-сайті сільської  ради в мережі Інтернет для подальшого внесення пропозицій та зауважень.

        Прийняте  сільською радою рішення з даного питання буде також оприлюднене в одному із районних ЗМІ.

        Таким чином, проект регуляторного акта – проект рішення сільської  ради  відповідає усім принципам державної регуляторної політики встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме: доцільність, адекватність, ефективність, збалансованість, передбачуваність, прозорість та врахування громадської думки.

2. Відповідність проекту регуляторного акта вимогам статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо підготовки аналізу регуляторного впливу.

Запропонований регуляторний акт має вплив на  громадян, які мають у власності земельні ділянки та юридичні особи, що мають землю на правах постійного користування.

       Визначена проблема стосується не тільки  громадян, що є  власниками земельних ділянок, а всієї територіальної громади в цілому, оскільки плата за землю в повному об’ємі  зараховується до сільського  бюджету, складає майже 50% його річного обсягу й спрямовується на вирішення питань соціально-економічного розвитку міста.

Розв’язання цієї проблеми за допомогою ринкових механізмів у даний період часу неможливе, оскільки ці механізми вкладені в нормативну грошову оцінку земель, яка враховує містобудівну цінність земельної ділянки, пов’язану з розвитком наявної інженерної, транспортної та соціальної інфраструктури, економічні, демографічні та інші фактори, що склалися та прогнозуються на найближчий період розвитку села.

Єдиним законодавчо визначеним шляхом розв’язання викладеної проблеми є державне регулювання земельних відносин, визначене Податковим кодексом України.

З метою забезпечення сталого соціально-економічного розвитку села , запобігання втратам сільського бюджету, на підставі норм Податкового кодексу України сільською  радою пропонується  проект рішення,  яким визначено ставки земельного податку, пільги з його сплати  та орендної плати  починаючи  з 01.01.2020 року.

Аналіз регуляторного впливу підготовлений  до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Розробник проекту регуляторного акта при підготовці аналізу регуляторного впливу :

Визначив  та проаналізував  проблему, яку пропонується розв’язати шляхом державного регулювання господарських відносин, а також оцінити важливість цієї проблеми;

обґрунтував, чому визначена проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів і потребує державного регулювання;

обґрунтував , чому визначена проблема не може бути розв’язана за допомогою діючих регуляторних актів;

визначив  очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, у тому числі здійснив  розрахунок очікуваних витрат та вигод суб’єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта;

визначив  цілі державного регулювання;

визначив  та оцінив  усі прийнятні альтернативні способи досягнення встановлених цілей;

аргументував  переваги обраного способу досягнення встановлених цілей;

описав  механізми і заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта;

обґрунтував  можливість досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта;

обґрунтував , що досягнення запропонованим регуляторним актом встановлених цілей є можливим з найменшими витратами для суб’єктів господарювання, громадян та держави;

обґрунтував , що вигоди, які виникатимуть внаслідок дії запропонованого регуляторного акта, виправдовують відповідні витрати у випадку, якщо витрати та/або вигоди не можуть бути кількісно визначені;

оцінив  можливість впровадження та виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги;

оцінив  ризик впливу зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта;

обґрунтував запропонований строк чинності регуляторного акта;

визначив показники результативності регуляторного акта;

визначив  заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.

      Після впровадження всіх механізмів щодо адміністрування податку на державному рівні, із прийняттям цього регуляторного акта передбачаються надходження до бюджету села  від сплати податку та орендної плати .

           Крім кількісних показників, до вигод належить забезпечення поліпшення соціальних гарантій населення та фінансування сільських  програм за рахунок збільшення надходжень коштів до сільського бюджету, у тому числі від сплати земельного податку.

          Впровадження та виконання вимог регуляторного акта не залежить від ресурсів органу місцевого самоврядування, а платники податку повинні сплачувати земельний податок  по ставках, передбачених проектом цього рішення, та відповідно до норм, передбачених Податковим кодексом  України.

        В подальшому внесення змін до зазначеного рішення можливе у разі зміни чинного законодавства України або виникнення необхідності у нормативному врегулюванні певних правовідносин.

           Термін дії запропонованого регуляторного акта – 2020 рік .

За підсумками аналізу відстеження його результативності, а також у разі потреби та з прийняттям  урядом нормативних актів, до нього теж будуть уноситися відповідні зміни згідно з регуляторною процедурою.

           В зв’язку з тим, що для визначення рівня результативності дії регуляторного акта необхідно використовувати виключно статистичні дані, базове відстеження буде здійснено до дня набрання чинності регуляторного акту.

Повторне відстеження результативності буде здійснюватися за три місяці  до  дня  закінчення визначеного строку дії регуляторного акта.

 За результатами  проведеного відстеження  буде можливо порівняти показники базового та повторного відстежень. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань, вони будуть усунені шляхом унесення відповідних змін до регуляторного акта.

        3. Узагальнений висновок

       

Проаналізувавши проект регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу, постійна комісія сільської  ради з питань планування, фінансів, бюджету та фінансів   вважає, що проект регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу відповідають вимогам статей 4 та 8 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

    

 

   

        

Голова постійної комісії

сільської  ради з питань планування,

бюджету  та фінансів                              __________   Л.В.Любіченко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             АНАЛІЗ  РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

                                      проекту рішення Кобринівської сільської ради

«Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на  2020 рік»

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання

  Згідно зі статтею 10 та пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати місцеві податки та збори в межах своїх повноважень.

Податковим кодексом України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування.

Місцеві податки та збори зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету  та, відповідно до діючого законодавства, є джерелом формування загального фонду місцевого бюджету, забезпечують збалансованість дохідної частини бюджету та задоволення нагальних потреб громади. Кошти від їх надходження спрямовуються на забезпечення діяльності функціонування бюджетних установ, благоустрій територій територіальної громади, виконання програм соціально-економічного розвитку  Кобринівської територіальної громади.

 Виходячи з вищевикладеного, з метою безумовного виконання Податкового кодексу України, недопущення суперечливих ситуацій, забезпечення дохідної частини місцевого бюджету, виконання програм соціально-економічного розвитку територіальної громади, Кобринівська сільська  рада має прийняти рішення  «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати на  2020 рік»

У разі неприйняття рішення «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та орендної плати на 2020 рік», відповідно до пункту 12.3.5 статті 12  ПКУ, плата за землю справляється  - із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю, що спричинить втрати дохідної частини бюджету. Як наслідок будуть не профінансовані соціальні програми громади, а саме:

- утримання закладів культури  (68,8 тис. грн..);

-  поточний ремонт доріг (15 тис. грн.)

- утримання вуличного освітлення  (5 тис. грн.)

- та інші заходи.

Аналіз втрат до місцевого бюджету

з/п

Назва показника

У разі прийняття рішення про   встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та орендної плати на 2020 рік

У разі не прийняття рішення про   встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та орендної плати на   2020 рік

Відхилення,

тис. грн.

Ставка %

Очікуваний обсяг надходжень тис.грн.

Ставка%

 

Очікуваний обсяг надходжень тис.грн

1

Плата за землю

(ставка земельного податку)

від 0,05 % до 5%

89,6

від 0,05% до 1 %

30,0

-59,6

 

Разом (втрати до бюджету)

Х

Х

Х

Х

-59,6

 

    У разі прийняття рішення «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на 2020 рік»  очікується, що  в бюджет Кобринівської сільської ради  надійдуть кошти в сумі 89,6 тис. грн.

Разом з тим, при прийнятті рішення необхідно забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.

Таким чином, Кобринівська сільська рада, враховуючи пропозиції підприємців, розміри ставок земельного податку   збільшила (Для ведення  товарного сільськогосподарського виробництва збільшено на 20%, та взято до уваги те, що, з 01.01.2019 року набрала чинності загальнонаціональна (всеукраїнська ) нормативно грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, тому збільшення ставки не призведе до суттєвого зростання земельного податку, для ведення особистого селянського господарства  збільшено на 10%). Решта  ставок земельного податку  залишаються на рівні минулорічних. 

  Важливість проблеми при затвердженні рішення  «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на 2020 рік» полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати податків на вирішення соціально-економічних проблем громади, благоустрою населеного  пункту,  покращення інфраструктури.

         Враховуючи, вищевикладене, Кобринівською сільською радою розробляється проект рішення «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на 2020 рік» та публікується в засобах масової інформації .

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

Групи

Так

Ні

Громадяни

так

 

Держава

так

 

Суб’єкти господарювання

так

 

у тому числі суб’єкти малого підприємництва*

так

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

 Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією сільської  ради.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів, оскільки ставки податків, затверджені рішенням Кобринівської сільської ради   від 15.06.2018 року № 25-3/VІІ  «Про  встановлення  ставок земельного податку,пільг з його сплати та  розміру орендної плати на  2019 рік» застосовуються лише на 2019 рік.

II. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:

Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі.

 Основними цілями регулювання є:

- здійснити планування та прогнозування надходжень від земельного податку при формуванні бюджету;

- встановити доцільні і обґрунтовані розміри земельного податку  з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб місцевого бюджету;

 - встановити пільги щодо земельного податку;

 - забезпечити своєчасне надходження до сільського  бюджету земельного податку

- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

ІІІ.  Визначення та оцінка способів досягнення визначених цілей

1.    Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1.

Не виносити на розгляд сесії сільської ради та не приймати  рішення сільської ради «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на 2020 рік»

У такому випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, ставки податку сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю, що не сприятиме наповненню місцевого бюджету

Через очікуванні втрати місцевого бюджету не можливо в повному обсязі профінансувати заходи соціального, економічного та інфраструктурного  значення (благоустрій, утримання комунальних закладів та інше.)

Альтернатива 2.

Прийняти  рішення «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на 2020 рік» у запропонованому вигляді

Прийняття даного рішення забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати земельного податку  на території Кобринівської сільської ради та відповідне наповнення  сільського  бюджету.

Забезпечить  фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. Надходження коштів до сільського бюджету дозволить профінансувати в повному об’ємі комунальний дошкільний навчальний заклад, благоустрій та інші соціальні програми.

Крім того, при визначенні розміру ставок  земельного податку, враховані пропозиції підприємців, що дозволить уникнути соціальної напруги та сприятиме підвищенню рівня довіри до місцевої влади.

Альтернатива 3

Встановлення максимальних ставок земельного податку на 2020 рік.

 За рахунок прийняття максимальних ставок  можливе  перевиконання дохідної частини місцевого бюджету. Проте, прийняття такого рішення призведе до значного збільшення навантаження  на суб’єктів господарювання, що в свою чергу призведе  до нарахування пені, штрафних санкцій за несвоєчасну сплату,  збільшить недоїмку із сплати земельного податку.  Можливе скорочення  кількості зареєстрованих СПД. Можливе виникнення соціальної напруги,  непорозуміння між місцевою владою та СПД.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Відсутні

Втрати місцевого бюджету у сумі 59,6 тис. грн., за рахунок сплати із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

Альтернатива 2

1. Забезпечить дотримання вимог Податкового кодексу України, реалізацію наданих органам місцевого самоврядування повноважень.

2. Забезпечить відповідні надходження до місцевого бюджету від сплати земельного податку (прогнозована сума 89,6 тис. грн.).

3.Створить сприятливі фінансові можливості сільської  влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади.

4. Вдосконалить відносини між місцевою владою та СПД .

Витрати пов’язані з розробкою проекту регуляторного акта та його опублікування в засобах масової інформації.

Альтернатива 3

Додаткові  надходження коштів до місцевого бюджету (орієнтовно у сумі 179,2 тис.грн.) та спрямування їх на соціально-економічний розвиток громади

Існування ризику переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь» та несплата податків. Соціальна напруга. Погіршення іміджу місцевої влади

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податку за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Витрати пов’язані лише з платою за землю,  в сумі:      59,6 тис. грн.

Альтернатива 2

Вирішення соціально-економічних проблем громади за рахунок наповнення дохідної частини місцевого бюджету

Сплата земельного податку за встановленими ставками

Альтернатива 3

Вирішення більшої кількості соціальних проблем села за рахунок значного зростання дохідної частини сільського бюджету

Надмірне податкове  навантаження призведе до несвоєчасних сплати земельного податку,

а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

За даними Тальнівського відділення Звенигородської ОДПІ станом на 01.01.2019 р.

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць*

0

0

0

205

205

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0 %

0 %

0

100%

100 %

 

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата земельного податку  за ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Витрати пов’язані лише з плати за землю,  в сумі :       59,6 тис. грн.

Альтернатива 2

Сплата земельного податку  за обґрунтованими ставками. Встановлення пільг по сплаті земельного податків для окремих категорій громадян.

Відкритість процедури, прозорість дій місцевого самоврядування.

Вдосконалить відносини між місцевою владою та суб’єктами господарювання,  пов’язаних зі справлянням земельного податку, оскільки враховані пропозиції суб’єктів підприємницької діяльності.

Затрати часу, необхідні для ознайомлення з рішенням «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати  на 2020 рік»

Сплата земельного  податку за запропонованими ставками (89,6 тис. грн.).

Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведено у 4 до цього АРВ

Альтернатива  3

 

Відсутні.

За рахунок прийняття максимальних ставок додаткові витрати орієнтовно будуть складати 179,2 тис.грн. Надмірне податкове  навантаження спричинить додаткові (непомірні) витрати малого бізнесу .

У зв’язку з відсутністю суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва, що підпадають під дію регуляторного акту, витрати на  одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного  акта згідно Додатка 2 до Методики проведення аналізу впливу  регуляторного акта не розраховувалися.

 ІV.  Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей        

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності ( за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

1 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати)

Така альтернатива є не прийнятною, оскільки земельний податок буде сплачуватися платниками відповідно  до Податкового  кодексу України із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю,громадяни  втратять додаткові пільги. Зменшаться надходження до місцевого бюджету , а це не дозволить  профінансувати  в повній мірі соціально-економічні та інші  програми. Очікуванні втрати до  місцевого бюджету складатимуть 59,6  тис. грн..

 

Альтернатива 2

3 - цілі прийняття проекту регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть)

Прийняття даного рішення сільської ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати земельного податку на території міста та відповідне наповнення місцевого бюджету.

 До бюджету Кобринівської громади надійде орієнтовно 89,6 тис. грн. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податків і зборів.

 Альтернатива  3

2- цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті частково

Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання  знівелює вигоди від збільшення дохідної частини бюджету, а саме існує ризик переходу  суб’єктів господарювання   в «тінь». Балансу інтересів досягнуто не буде.

                     

Рейтинг результативності

Вигоди

(підсумок)

Витрати

(підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 2

Наповнення місцевого бюджету та спрямування фінансового ресурсу на соціально-економічний розвиток громади.

 Сплата податків і зборів СПД та громадянами за обґрунтованими ставками. 

Сплата податків за запропонованими ставками  89,6 тис.грн. Детальна інформація щодо очікуваних витрат СПД наведено у додатку 4 до цього АРВ.

Наповнення місцевого бюджету, збереження кількості суб’єктів господарювання та робочих місць

Альтернатива 3

Додаткові надходження коштів до місцевого бюджету (50 тис.грн.) та спрямування їх  на вирішення соціальних проблем територіальної   громади .

Надмірне податкове навантаження (179,2 тис.грн. ) спричинить занепад малого бізнесу.

Детальна інформація щодо очікуваних витрат СПД наведено у додатку 4 до цього АРВ

Додаткове наповнення сільського  бюджету.

Надмірне навантаження на СПД, можливе скорочення кількості СПД.

Альтернатива 1

Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Зменшення надходжень у місцевий бюджет.

Сумарні витрати, 59,6 тис. грн.

Зменшення надходжень до сільського  бюджету, підвищення соціальної напруги за причини погіршення якості життя членів громади

 

    

Рейтинг

 

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 2

Альтернатива є  доцільною. Прийняття рішення забезпечить наповнення  місцевого  бюджету. Податкове навантаження для платників  місцевих податків і зборів не буде надмірним. Досягнення балансу інтересів  органу місцевого самоврядування та платників  місцевих податків і зборів.

Зміни до чинного законодавства:

- Податкового кодексу України;

- Бюджетного кодексу України;

-  Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів.

Альтернатива 3

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Балансу інтересів досягнути неможливо.

Зміни до чинного законодавства:

- Податкового кодексу України;

- Бюджетного кодексу України;

- Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів.

Альтернатива 1

У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься по мінімальним ставкам, що спричинить втрати доходної частини бюджету і відповідно не виконання бюджетних програм.  Вказана альтернатива є неприйнятною.

Зміни до чинного законодавства:

- Податкового кодексу України;

- Бюджетного кодексу України;

- Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

           Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 2 – встановлення економічно- обґрунтованих ставок земельного податку,  що є посильними для платників податків, та забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування –Кобринівської  сільської  ради                                       

        V. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:

В результаті визначення цілі, проведення аналізу поточної ситуації на території Кобринівської сільської ради, аналітичних показників Звенигородської ОДПІ (Тальнівське відділення) Черкаської області, інформації бухгалтерської служби сільської ради станом на 01.01.2019 року, проведених консультацій, нарад та зустрічей, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих ставок  земельного податку, на  2020 рік

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта: 

Розробка проекту рішення Кобринівської сільської ради «Про  встановлення   ставок  земельного податку, пільг з його сплати та розміру орендної плати на  2020 рік» та АРВ до нього.

Проведення консультацій з суб'єктами господарювання.

Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.

 Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4, 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.

Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії Кобринівської сільської  ради.

Оприлюднення рішення у встановленому законодавством порядку.

Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

За результатами проведених розрахунків очікуваних  витрат та вигод СПД, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення дозволить забезпечити  баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування. А його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеній в розділі І цього АРВ.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги.

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

Тест малого підприємництва додається.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Термін дії акта:

один рік

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

У разі, якщо сільська рада у термін до 01 липня не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів на наступний рік, такі податки справляються, виходячи з норм цього Кодексу, із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ, абзац 2 частина 5 розділу XIX Прикінцеві положення ПКУ).

Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно переглядати розміри ставок земельного податку, що справляються в установленому ПКУ порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.

VIII.  Визначення показників результативності дії регуляторного акта

-   Розмір надходжень до  місцевого бюджету , пов'язаних з дією акта.

-   Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюється дія акта.

-   Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту.

-   Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Прогнозні показники результативності.

п/н

Назва показника

У разі прийняття рішення про ставки земельного податку та розміру орендної плати на 2020 р.

тис. грн.

1

Разом надходжень до місцевого бюджету(очікуваний обсяг надходжень), в тому числі:

89,6 тис. грн.

 

- Плата за землю та орендна плата з громадян

89,6 тис. грн.

2

Кількість суб`єктів господарювання та/

або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта

 

 

 

205

 

3

Час, що витрачатиметься суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог акта, години на 1 суб’єкта .

2 години

4

Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту.

2 год.х25.13 =50,26 грн.

5

Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта,

Оприлюднені повідомлення, проект рішення, АРВ:

- на офіційному сайті Кобринівської сільської ради

- в газеті «Тальнівщина»

 Високий

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом  Кобринівської сільської ради.

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні

- аналітичні показники Звенигородської ОДПІ (Тальнівське відділення) у Черкаській області;

- інформація бухгалтерської служби   Кобринівської сільської ради.

 Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися до дня набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження результативності буде здійснюватися за три місяці  до  дня 

закінчення визначеного строку дії регуляторного акта.

 

Сільський голова                                      Ю.Б.Книш 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                     Додаток ____

                                                                                                     до аналізу регуляторного впливу

 

                                                             ТЕСТ

                                         малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 01.04.2019 р. по 16.04.2019 р.

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

 

 Консультації

12

Обговорено запропоновані ставки податків. Отримано інформацію від представників мікро та малого підприємництва щодо необхідних ресурсів, а саме їх витрат (витрат часу та матеріальних) на запровадження регулювання

2

 

Робоча зустріч з представниками малого бізнесу

11

Обговорено запропоновані ставки податків. Отримано інформацію від представників мікро та малого підприємництва щодо необхідних ресурсів, а саме їх витрат (витрат часу та матеріальних) на запровадження регулювання

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

 кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 205 (одиниць),  у тому числі малого підприємництва-  (одиниць) та мікро підприємництва 205 (одиниць)

питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив  100,00 (відсотків)

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік провадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

0

0

0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

0

0

0

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

 

0

0

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

0

0

0

5

Інші процедури

(сплата земельного податку, визначених рішеннями  Кобринівської сільської  ради на 2020 рік), гривень

 

437,07

-

-

6

Разом, гривень Формула:

(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

437,07

0

0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

205

8

Сумарно, гривень Формула:

відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб' єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

89600

0

0

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

 

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

1.5 год*25,13 грн= 37,7

 

0

0

10

Процедури організації виконання вимог регулювання: Внесення змін до внутрішніх процедур обліку та звітності

0,5 год*25,13 грн= 12,57

0

0

11

Процедури офіційного звітування

0

0

0

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

0

0

0

13

Інші процедури

Х

Х

Х

14

Разом, гривень

50,26

Х

0

15

Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

205

16

Сумарно, гривень

10303,3

Х

0

 

 

 

 

 

 

 

                                      БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

 на адміністрування регулювання для суб’єктів малого і мікропідприємництва

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), гривень

За п’ять років, гривень

1

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

89600

0

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

10303,3

0

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

99903,3

0

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

0

0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

99903,3

0

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

   На основі аналізу статистичних даних, що наданні бухгалтерською службою виконавчого комітету Кобринівської сільської  ради та під час консультацій, проведених із суб’єктами підприємництва, визначено, що зазначені ставки податків є прийнятними для суб’єктів малого підприємництва.

 

 

Сільський голова                                                           Ю.Б.Книш

                                     КОБРИНІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

                        ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ                                                                                                                       

                      _____ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ   VIІ СКЛИКАННЯ

                                                         Р І Ш Е Н Н Я

    ________ 2019 року                 с.   Кобринове                                                       №____

 

Про  місцеві податки

і збори на 2020 рік 

 

  Відповідно до статті 10,  пункту 12.3 статті 12, статтей 265, 266, 267, 268, 268-1, 291-295  Податкового кодексу України ( далі - ПКУ)  із змінами, Закону України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності» , відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26  Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, враховуючи, протокол № 01 від 12.04.2019 р.  наради з суб’єктами  мікро та малого підприємництва села  , аналіз регуляторного впливу,  експертний висновок  постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів  Кобринівська  сільська рада    ВИРІШИЛА :

 

1.Встановити з 1 січня 2020 року на території  Кобринівської сільської ради  місцеві податки і збори    :

1.1  податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ,згідно додатку 1.

1.2.транспортний податок, згідно додатку 2.

1.3. туристичний збір, згідно додатку 3.

1.4. збір за місця для паркування транспортних засобів, згідно додатку 4.

1.5. єдиний податок, згідно додатку 5.         

2.Секретарю сільської ради :

2.1. оприлюднити  це рішення  в  одному з районних друкованих ЗМІ  та на  Інтернет- сайті сільської ради  у десятиденний строк після його прийняття та підписання, але не пізніше  15  липня цього року.

2.2.відповідно до п.п.12.3.3. п.12.3. статті 12 ПКУ, копію прийнятого рішення  надіслати  в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них.

3.Дане рішення набирає чинності з  дня  його оприлюднення, але не раніше 01.01.2020 року.

4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування,  бюджету, та фінансів.

 

Сільський голова                                                                    Ю.Б.Книш 

 

                                                                                                                                                                                   

 

                                                                                                                    Додаток  1

                                                                                                                    до рішення сільської ради

                                                                                                                    від ____________№___

 

1.Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Визначення понять згідно п.п. 14.1.129 п.14.1 статті 14  ПКУ:

-об’єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

Будівлі, віднесені до житлового фонду, поділяються на такі типи:

а) житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень;

б) прибудова до житлового будинку - частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну;

в) квартира - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання;

г) котедж - одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;

д) садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;

е)  дачний будинок - житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку;

    - об’єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.

       У нежитловій нерухомості виділяють:

а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;

б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;

в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;

г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

ґ) будівлі промислові та склади;

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

є) інші будівлі;

1.2. платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

вказані  в п. 266.1.статті 266 ПКУ:

 Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

1.3. об’єкти  оподаткування вказані в п.п.266.2.1 п.266.2 статті 266 ПКУ, а об’єкти, що не є  об’єктом оподаткування, вказані в п.п. 266.2.2 п. 266.2. статті 266 ПКУ:

       Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Не є об’єктом оподаткування:

а) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

б) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської ради

в)об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

г)будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

д) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку".

е)об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;

є)будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг;

ж) об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей» 

1.1.4. згідно п.п. 266.3.1. п.266.3. статті 266 ПКУ, базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток;

1.1.5. згідно п.п.266.4.1. п.266.4 статті 266 ПКУ, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

 а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

 б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

 в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

 Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік);

1.1.6.ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для  об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюються на 2020 рік рішенням сільської радив розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування

1.1.7. відповідно пункту 266.4.2 статті 266 Податкового кодексу України, та враховуючи відсутність прибутків і пропозиції релігійної громади, встановити  пільгу з податку, що сплачується  з об’єктів  нежитлової нерухомості, що наявні на території села і перебувають   у власності  релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями)   звільнивши їх від сплати цього податку;

1.1.8.згідно п.п. 266.6.1. п.266.6. статті 266 ПКУ, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

1.1.9.порядок обчислення суми податку визначений п.266.7 статті 266 ПКУ:

   Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4  статті 266  ПКУ, та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4  статті 266 ПКУ , та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об’єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4  статті 266 ПКУ, та відповідної ставки податку;

г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об’єктів житлової нерухомості;

 ґ) за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а"-"г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

1.10строки сплати податку визначені п.266.10 статті 266 ПКУ:

     Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

 

 

Секретар ради                                                           Н.О.Липовецька

 

                                                                                                              Таблиця 1 до додатку 1

 

 

 

                                                         Ставки
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1

на 2020  рік,

введені в дію із 01.01.2020 року

Адміністративно-територіальні одиниці, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області2

Код району2

Код КОАТУУ2

Назва2

71

240

7124083200

с.Кобринове,с.Гуляйка

 

Класифікація будівель та споруд3

Ставки податку4
(% розміру мінімальної заробітної плати)

за 1 кв. м

Код3

Назва3

для

юридичних осіб

для

фізичних осіб

 

 

1 зона*

2 зона*

3 зона*

1 зона*

2 зона*

3 зона*

1

2

3

4

5

6

7

8

11

Будівлі житлові

х

х

х

х

х

х

111

Будинки одноквартирні

х

х

х

х

х

х

1110

Будинки одноквартирні

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-відокремлені житлові будинки садибного типу (міські, позаміські, сільські), вілли, дачі, будинки для персоналу лісового господарства, літні будинки для тимчасового проживання, садові будинки та т. ін.
Цей клас включає також:
-спарені або зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці
Цей клас не включає:
-нежитлові сільськогосподарські будинки (1271) 

х

 

 

 

 

 

 

 

 

 

х

 

 

 

 

1110.1 

Будинки одноквартирні масової забудови 

0,1

 

 

0,1

 

 

1110.2 

Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності 

0,1

 

 

0,1

 

 

1110.3 

Будинки садибного типу 

0,1

 

 

0,1

 

 

1110.4 

Будинки дачні та садові 

0,05

 

 

0,05

 

 

112

Будинки з двома та більше квартирами

х

х

х

х

х

х

1121

Будинки з двома квартирами

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- відокремлені, спарені або зблоковані будинки з двома квартирами
Цей клас не включає:
- спарені або зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці (1110) 

х

х

х

х

х

х

1121.1 

Будинки двоквартирні масової забудови 

0.1

 

 

0.1

 

 

1121.2 

Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності 

0,1

 

 

0,1

 

 

1122

Будинки з трьома та більше квартирами

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- інші житлові будинки з трьома та більше квартирами
Цей клас не включає:
-гуртожитки (1130)
-готелі (1211)
-туристичні бази, табори та будинки відпочинку (1212) 

х

х

х

х

х

х

1122.1 

Будинки багатоквартирні масової забудови 

0.1

 

 

0.1

 

 

1122.2 

Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні 

0,1

 

 

0,1

 

 

1122.3 

Будинки житлові готельного типу 

0.1

 

 

0.1

 

 

113

Гуртожитки5

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-житлові будинки для колективного проживання, включаючи будинки для людей похилого віку та інвалідів, студентів, дітей та інших соціальних груп, наприклад, будинки для біженців, гуртожитки для робітників та службовців, гуртожитки для студентів та учнів навчальних закладів, сирітські будинки, притулки для бездомних та т. ін.
Цей клас не включає:
-лікарні,клініки (1264)
- в'язниці, казарми (1274) 

х

х

х

х

х

х

1130.1 

Гуртожитки для робітників та службовців 

0.1

 

 

0,1

 

 

1130.2 

Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів 

Х

 

 

Х

 

 

1130.3 

Гуртожитки для учнів навчальних закладів 

Х

 

 

Х

 

 

1130.4 

Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів 

Х

 

 

Х

 

 

1130.5 

Будинки дитини та сирітські будинки 

Х

 

 

Х

 

 

1130.6 

Будинки для біженців, притулки для бездомних 

Х

 

 

Х

 

 

1130.9 

Будинки для колективного проживання інші 

х

 

 

х

 

 

12

Будівлі нежитлові

х

х

х

х

х

х

121

Готелі, ресторани та подібні будівлі

х

х

х

х

х

х

1211

Будівлі готельні

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-готелі,мотелі, кемпінги, пансіонати та подібні заклади з надання житла з рестораном або без нього
Цей клас включає також:
-окремі ресторани та бари
Цей клас не включає:
-ресторани в житлових будинках (1122)
-туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку (1212)
-ресторани в торгових центрах (1230) 

х

х

х

х

х

х

1211.1 

Готелі 

1,0

 

 

1,0

 

 

1211.2 

Мотелі 

 

 

 

 

 

 

1211.3 

Кемпінги 

1,0

 

 

1,0

 

 

1211.4 

Пансіонати 

 

 

 

 

 

 

1211.5 

Ресторани та бари 

1,0

 

 

1,0

 

 

1212

Інші будівлі для тимчасового проживання

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-туристичні бази, гірські притулки, дитячі та сімейні табори відпочинку, будинки відпочинку та інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше
Цей клас не включає:
- готелі та подібні заклади з надання житла (1211)
- парки для дозвілля та розваг (2412) 

х

х

х

х

х

х

1212.1 

Туристичні бази та гірські притулки 

Х

 

 

Х

 

 

1212.2 

Дитячі та сімейні табори відпочинку 

Х

 

 

Х

 

 

1212.3 

Центри та будинки відпочинку 

Х

 

 

Х

 

 

1212.9 

Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше 

х

 

 

х

 

 

122

Будівлі офісні

х

х

х

х

х

х

1220

Будівлі офісні

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-будівлі, що використовуються як приміщення для конторських та адміністративних цілей, в тому числі для промислових підприємств, банків, поштових відділень, органів місцевого управління, урядових та відомчих департаментів та т. ін.
Цей клас включає також:
- центри для з'їздів та конференцій, будівлі органів правосуддя, парламентські будівлі
Цей клас не включає:
- офіси в будівлях, що призначені (використовуються), головним чином, для інших цілей 

х

х

х

х

х

х

1220.1 

Будівлі органів державного та місцевого управління5

0,1

 

 

0,1

 

 

1220.2 

Будівлі фінансового обслуговування 

Х

 

 

Х

 

 

1220.3 

Будівлі органів правосуддя5

Х

 

 

Х

 

 

1220.4 

Будівлі закордонних представництв 

Х

 

 

Х

 

 

1220.5 

Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств 

0,1

 

 

0,1

 

 

1220.9 

Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші 

0.1

 

 

0.1

 

 

123

Будівлі торговельні

х

х

х

х

х

х

1230

Будівлі торговельні

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-торгові центри, пасажі, універмаги,спеціалізовані магазини та павільйони, зали для ярмарків, аукціонів, виставок, криті ринки, станції технічного обслуговування автомобілів та т. ін.
Цей клас включає також:
-підприємства та установи громадського харчування (їдальні, кафе, закусочні та т. ін.)
-приміщення складські та бази підприємств торгівлі й громадського харчування
-підприємства побутового обслуговування
Цей клас не включає:
-невеликі магазини в будівлях, що призначені (використовуються), головним чином, для інших цілей
-ресторани та бари, розміщені в готелях або окремо (1211)
- лазні та пральні (1274) 

х

х

х

х

х

х

1230.1 

Торгові центри, універмаги, магазини 

0,25

 

 

 0,25

 

 

1230.2 

Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків 

Х

 

 

 

 

 

1230.3 

Станції технічного обслуговування автомобілів 

Х

 

 

 

 

 

1230.4 

Їдальні, кафе, закусочні та т. ін. 

0,25

 

 

0,25

 

 

1230.5 

Бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування 

0,25

 

 

0,25

 

 

1230.6 

Будівлі підприємств побутового обслуговування 

0,25

 

 

0,25

 

 

1230.9 

Будівлі торговельні інші 

0,25

 

 

0,25

 

 

124

Будівлі транспорту та засобів зв'язку

х

х

х

х

х

х

1241

Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв'язку та пов'язані з ними будівлі

х

х

х

х

х

х

  

Цей класс включає:
-будівлі цивільних та військових аеропортів, міського електротранспорту, залізничних станцій, автобусних станцій, морських та річкових вокзалів, фунікулерних та підіймальних станцій канатних доріг
-будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів та т. ін.
Цей клас включає також:
- ангари для літаків, будівлі залізничних блокпостів, локомотивні та вагонні депо, трамвайні та тролейбусні депо
-телефонні кіоски
- будівлі маяків
- диспетчерські будівлі повітряного транспорту
Цей клас не включає:
- станції технічного обслуговування автомобілів (1230)
- резервуари, силоси та товарні склади (1252)
- залізничні колії (2121, 2122)
- злітно-посадкові смуги аеродромів (2130)
- телекомунікаційні лінії та щогли (2213, 2224)
- нафтотермінали (2303) 

х

х

х

х

х

х

1241.1 

Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту 

Х

 

 

Х

 

 

1241.2 

Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту 

Х

 

 

Х

 

 

1241.3 

Будівлі міського електротранспорту 

Х

 

 

Х

 

 

1241.4 

Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту 

Х

 

 

Х

 

 

1241.5 

Морські та річкові вокзали, маяки та пов'язані з ними будівлі 

Х

 

 

Х

 

 

1241.6 

Будівлі станцій підвісних та канатних доріг 

Х

 

 

Х

 

 

1241.7 

Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів та т. ін. 

0,5

 

 

0,5

 

 

1241.8 

Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо 

х

 

 

х

 

 

1241.9 

Будівлі транспорту та засобів зв'язку інші 

0,5

 

 

0,5

 

 

1242

Гаражі

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки
Цей клас включає також:
-навіси для велосипедів
Цей клас не включає:
-автостоянки в будівлях, що використовуються, головним чином, для інших цілей
- станції технічного обслуговування автомобілів (1230) 

х

х

х

х

х

х

1242.1 

Гаражі наземні 

0,5

 

 

0,5

 

 

1242.2 

Гаражі підземні 

0,5

 

 

0,5

 

 

1242.3 

Стоянки автомобільні криті 

0,5

 

 

0,5

 

 

1242.4 

Навіси для велосипедів 

х

 

 

х

 

 

125

Будівлі промислові та склади

х

х

х

х

х

х

1251

Будівлі промислові5

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства та т. ін. за їх функціональним призначенням
Цей клас не включає:
-резервуари, силоси та склади (1252)
-будівлі сільськогосподарського призначення (1271)
-комплексні промислові споруди (електростанції, нафтопереробні заводи та т. ін.), які не мають характеристик будівель (230) 

х

х

х

х

х

х

1251.1 

Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості 

Х

 

 

Х

 

 

1251.2 

Будівлі підприємств чорної металургії 

Х

 

 

Х

 

 

1251.3 

Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості 

Х

 

 

Х

 

 

1251.4 

Будівлі підприємств легкої промисловості 

Х

 

 

Х

 

 

1251.5 

Будівлі підприємств харчової промисловості 

0,5

 

 

0,5

 

 

1251.6 

Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості 

Х

 

 

Х

 

 

1251.7 

Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості 

х

 

 

х

 

 

1251.8 

Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості 

х

 

 

х

 

 

1251.9 

Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне 

 

 

 

 

 

 

1252

Резервуари, силоси та склади5

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
-резервуари та ємності
-резервуари для нафти та газу
-силоси для зерна, цементу та інших сипких мас
-холодильники та спеціальні склади
Цей клас включає також:
-складські майданчики
Цей клас не включає:
-сільськогосподарські силоси та складські будівлі, що використовуються для сільського господарства (1271)
-водонапірні башти (2222)
- нафтотермінали (2303) 

х

х

х

х

х

х

1252.1 

Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу 

0,5

 

 

0,5

 

 

1252.2 

Резервуари та ємності інші 

0,5

 

 

0,5

 

 

1252.3 

Силоси для зерна 

0,5

 

 

0,5

 

 

1252.4 

Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів 

Х

 

 

Х

 

 

1252.5 

Склади спеціальні товарні 

Х

 

 

Х

 

 

1252.6 

Холодильники 

Х

 

 

Х

 

 

1252.7 

Складські майданчики 

0,5

 

 

0,5

 

 

1252.8 

Склади універсальні 

0,5

 

 

0,5

 

 

1252.9 

Склади та сховища інші 

0,5

 

 

0,5

 

 

126

Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення

х

х

х

х

х

х

1261

Будівлі для публічних виступів

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- кінотеатри, концертні будівлі, театри та т. ін.
- зали засідань та багатоцільові зали, що використовуються, головним чином, для публічних виступів
- казино, цирки, музичні зали, танцювальні зали та дискотеки, естради та т. ін.
Цей клас не включає:
- музеї, художні галереї (1262)
- спортивні зали (1265)
- парки для відпочинку та розваг (2412) 

х

х

х

х

х

х

1261.1 

Театри, кінотеатри та концертні зали 

Х

 

 

Х

 

 

1261.2 

Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів 

Х

 

 

Х

 

 

1261.3 

Цирки 

Х

 

 

Х

 

 

1261.4 

Казино, ігорні будинки 

Х

 

 

Х

 

 

1261.5 

Музичні та танцювальні зали, дискотеки 

Х

 

 

Х

 

 

1261.9 

Будівлі для публічних виступів інші 

х

 

 

х

 

 

1262

Музеї та бібліотеки

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- музеї, художні галереї, бібліотеки та технічні центри
Цей клас включає також:
- будівлі архівів
- будівлі зоологічних та ботанічних садів
Цей клас не включає:
- пам'ятки історії (1273) 

х

х

х

х

х

х

1262.1 

Музеї та художні галереї 

Х

 

 

Х

 

 

1262.2 

Бібліотеки, книгосховища 

0,01

 

 

0,01

 

 

1262.3 

Технічні центри 

Х

 

 

Х

 

 

1262.4 

Планетарії 

Х

 

 

Х

 

 

1262.5 

Будівлі архівів 

Х

 

 

Х

 

 

1262.6 

Будівлі зоологічних та ботанічних садів 

х

 

 

Х

 

 

1263

Будівлі навчальних та дослідних закладів5

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- будівлі для дошкільного та початкового навчання, отримання середньої освіти (дитячі ясла та сади, школи, коледжі, ліцеї, гімназії тощо), спеціалізовані (фахові) школи, професійно-технічні навчальні заклади
- будівлі для вищих навчальних закладів, науково-дослідних закладів, лабораторій
Цей клас включає також:
- спеціальні школи для дітей з фізичними або розумовими вадами
- заклади для фахової перепідготовки
- метеорологічні станції, обсерваторії
Цей клас не включає:
- гуртожитки для студентів та учнів (1130)
- бібліотеки (1262)
- лікарні навчальних закладів (1264) 

х

х

х

х

х

х

1263.1 

Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ 

Х

 

 

Х

 

 

1263.2 

Будівлі вищих навчальних закладів 

Х

 

 

Х

 

 

1263.3 

Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів  

0,01

 

 

0,01

 

 

1263.4 

Будівлі професійно-технічних навчальних закладів 

Х

 

 

Х

 

 

1263.5 

Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів 

0,01

 

 

0,01

 

 

1263.6 

Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з фізичними або розумовими вадами 

Х

 

 

Х

 

 

1263.7 

Будівлі закладів з фахової перепідготовки 

Х

 

 

Х

 

 

1263.8 

Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій 

Х

 

 

Х

 

 

1263.9 

Будівлі освітніх та науково-дослідних закладів інші 

х

 

 

х

 

 

1264

Будівлі лікарень та оздоровчих закладів

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- заклади з надання медичної допомоги хворим та травмованим пацієнтам
- санаторії, профілакторії, спеціалізовані лікарні, психіатричні диспансери, пологові будинки, материнські та дитячі реабілітаційні центри
Цей клас включає також:
- лікарні навчальних закладів, шпиталі виправних закладів, в'язниць та збройних сил
- будівлі, що використовуються для термального та соляного лікування, функціональної реабілітації, пунктів переливання крові, пунктів донорського грудного молока та т. ін.
Цей клас не включає:
- будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів (1130) 

х

х

х

х

х

х

1264.1 

Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів 

Х

 

 

Х

 

 

1264.2 

Лікарні профільні, диспансери 

Х

 

 

Х

 

 

1264.3 

Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки 

Х

 

 

Х

 

 

1264.4 

Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації 

0,01

 

 

0,01

 

 

1264.5 

Шпиталі виправних закладів, в'язниць та збройних сил 

Х

 

 

Х

 

 

1264.6 

Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації 

Х

 

 

Х

 

 

1264.9 

Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші 

х

 

 

х

 

 

1265

Зали спортивні

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- будівлі, що використовуються в спортивних цілях (баскетбол та теніс у приміщеннях, плавальні басейни, гімнастичні зали, ковзанки або хокейні майданчики та т. ін.), що передбачають переобладнання з улаштуванням трибун для глядачів, терас для видовищ та демонстраційних цілей та т. ін.
Цей клас не включає:
- багатоцільові зали, що використовуються, головним чином, для публічних виступів (1261)
- спортивні майданчики для занять спортом на відкритому повітрі, наприклад, тенісні корти, відкриті плавальні басейни тощо (2411) 

х

х

х

х

х

х

1265.1 

Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні та т. ін. 

Х

 

 

Х

 

 

1265.2 

Басейни криті для плавання 

Х

 

 

Х

 

 

1265.3 

Хокейні та льодові стадіони криті 

Х

 

 

Х

 

 

1265.4 

Манежі легкоатлетичні 

Х

 

 

Х

 

 

1265.5 

Тири 

Х

 

 

Х

 

 

1265.9 

Зали спортивні інші 

х

 

 

х

 

 

127

Будівлі нежитлові інші

х

х

х

х

х

х

1271

Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства5

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та т. ін.
Цей клас не включає:
- споруди зоологічних та ботанічних садів (2412) 

х

х

х

х

х

х

1271.1 

Будівлі для тваринництва 

0,5

 

 

0,5

 

 

1271.2 

Будівлі для птахівництва 

0,5

 

 

0,5

 

 

1271.3 

Будівлі для зберігання зерна 

0,5

 

 

0,5

 

 

1271.4 

Будівлі силосні та сінажні 

0,5

 

 

0,5

 

 

1271.5 

Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства 

Х

 

 

Х

 

 

1271.6 

Будівлі тепличного господарства 

Х

 

 

Х

 

 

1271.7 

Будівлі рибного господарства 

Х

 

 

Х

 

 

1271.8 

Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва 

х

 

 

х

 

 

1271.9 

Будівлі сільськогосподарського призначення інші 

0,5

 

 

0,5

 

 

1272

Будівлі для культової та релігійної діяльності5

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- церкви, каплиці, мечеті, синагоги та т. ін.
Цей клас включає також:
- цвинтарі та похоронні споруди, ритуальні зали, крематорії
Цей клас не включає:
- світські релігійні будівлі, що використовуються як музеї (1262)
- культові та релігійні будівлі, що не використовуються за призначенням, а є пам'ятками історії та архітектури (1273) 

х

х

х

х

х

х

1272.1 

Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги та т. ін. 

0,01

 

 

0,01

 

 

1272.2 

Похоронні бюро та ритуальні зали 

Х

 

 

Х

 

 

1272.3 

Цвинтарі та крематорії 

0.01

 

 

0.01

 

 

1273

Пам'ятки історичні та такі, що охороняються державою

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- будівлі історичні та такі, що охороняються державою і не використовуються для інших цілей
Цей клас включає також:
- старовинні руїни, що охороняються державою, археологічні розкопки
- будівлі меморіального, художнього і декоративного призначення, статуї
Цей клас не включає:
- музеї (1262) 

х

х

х

х

х

х

1273.1 

Пам’ятки історії та архітектури 

0.01

 

 

0.01

 

 

1273.2 

Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою 

0.01

 

 

0.01

 

 

1273.3 

Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї 

0.01

 

 

0.01

 

 

1274

Будівлі інші, не класифіковані раніше

х

х

х

х

х

х

  

Цей клас включає:
- виправні заклади, в'язниці, слідчі ізолятори, армійські казарми, будівлі міліцейських та пожежних служб
Цей клас включає також:
- будівлі, такі як автобусні зупинки, громадські туалети, пральні, лазні та т. ін.
Цей клас не включає:
-телефонні кіоски (1241)
-госпіталі виправних закладів, в'язниць, збройних сил (1264)
- військові інженерні споруди (2420) 

х

х

х

х

х

х

1274.1 

Казарми збройних сил 

Х

 

 

Х

 

 

1274.2 

Будівлі поліцейських та пожежних служб 

0,01

 

 

0,01

 

 

1274.3 

Будівлі виправних закладів, в'язниць та слідчих ізоляторів 

Х

 

 

Х

 

 

1274.4 

Будівлі лазень та пралень 

0,01

 

 

0,01

 

 

1274.5 

Будівлі з облаштування населених пунктів 

0,01

 

 

0,01

 

 

 

1У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються окремими додатками.

2Класифікація будівель та споруд,код та найменування зазначаються відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000,затвердженого наказом Держстандарту від 17 серпня 2000 р. № 507.

3Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12,пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4У разі визначення у рішенні про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зон адміністративно-територіальної одиниці, щодо якої приймається рішення, ставки встановлюються залежно від зони. Без урахування зони ставки зазначаються у графі “1 зона”.

5Об’єкти нерухомості, що класифікуються за цим підкласом, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до норм підпункту 266.2.2 пункту 266.2 та пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України.

 

 

Секретар сільської ради                                                          Н.О.Липовецька

 

                                                                                             Таблиця 2 до додатку 1

 

 

Пільги зі сплати податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки на 2020 рік,введені в дію  із 01.01.2020 року

Адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування:

Код області1

Код району1

Код КОАТУУ

Назва1

71

240

7124083200

Кобринівська сільська рада

 

Група платників, категорія/класифікація будівель та споруд2

Розмір пільги

(у відсотках)

 -об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку,

що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності)                                      

100%

 -будівлі дитячих будинків сімейного типу;                                

100%

 -гуртожитки                                                                           

100%

- житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської ради                    

100%

- об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки,

 що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського

 піклування, та особам з їх числа, визнаним такими

 відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються

 одинокими матерями (батьками), але не більше одного

 такого об’єкта на дитину                                                         

100%

- об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються

 суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу,

 що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах

 та на ринках                                                                            

100%

- будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси,

цехи, складські приміщення промислових підприємств          

100%

- будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників,

 призначені для використання безпосередньо у

сільськогосподарській діяльності                                              

100%

- об’єкти житлової та нежитлової нерухомості,

 які перебувають у власності громадських організацій інвалідів

та їх підприємств                                                                         

100%

- об’єкти нерухомості, що перебувають у власностіт релігійних організацій, статути (положення) якихтзареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність                                                 

100%

- будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних

закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування,

що використовуються для надання освітніх послуг                   

100%

- об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним

 або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.

100%

-обєкти нежитлової нерухомості некомерційного призначення фізичних осіб, які знаходяться виключно в межах присадибних ділянок.

100%

--об`єкти нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, учасників АТО та членів їх сімей на період проходження служби.

100%

-об`єкти нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать фізичним особам, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років

100%

База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

 Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

____________________________________________________________
Зазначається код КОАТУУ, код області та району, назва адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту або території об’єднаної територіальної громади, на які поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування. У разі необхідностікількість рядків може бути збільшена.

2Перелік пільг встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2  статті 266 Податкового кодексу України.

 

 

 

 

 

 

Секретар сільської ради                                                                                  Н.О.Липовецька

 

 

                                                                                                                                  Додаток 2

                                                                                                                                   до проекту рішення ради

                                                                                                                                   про місцеві податки і збори

                                                                                                                                   від  ____2019 р.№ _____

  

                                                                                                                                                        

                                          2.Транспортний податок

2.1.Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пункту 1.2.2.  є об'єктами оподаткування.

2.2. Об'єктом оподаткування транспортним податком  є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

   Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

2.3.Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.

2.4.Ставка податкувстановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.

2.5. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

2.6.Порядок обчислення та сплати податку визначений п. 267.6. статті 267 ПКУ.

2.7.Терміни  сплати податку вказані в п. 267.8. статті 267 ПКУ.

 

 

Секретар сільської ради                                                       Н.О.Липовецька

 

                                                                                                           

                                                                                                     Додаток 3

                                                                                                                         до проекту рішення ради

                                                                                                                         про місцеві податки і збори

                                                                                                                         від  ____2019 р.№ _____

  

 

 

                                                    3.Туристичний збір

3.1.Платниками туристичного збору (далі – збір) є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію сільської ради, та тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1. ПКУ.

3.2. Платниками збору не можуть бути особи :

-фізособи – резиденти, які мають постійне місце проживання в Україні, що прибули у відрядження або тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), що належать фізособам на праві власності або на праві користування за договором найму.

- члени сім’ї фізичної особи першого та/або другого ступеня споріднення, які тимчасово розміщуються такою фізичною особою у місцях проживання (ночівлі), що належать їй на праві власності або на праві користування за договором найму.

3.3.Ставка збору встановлюється , за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), у розмірі:

-0,5 відсотка – для внутрішнього туризму;

-2 відсотка – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

3.4.Базою збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ.

3.5.Справляння збору може здійснюватися з тимчасового розміщення у таких місцях проживання (ночівлі):

а)готелях,кемпінгах,гуртожитках для приїжджих,хостелах,будинках відпочинку,туристичних базах,таборах для відпочинку,пансіонатах та інших закладах готельного типу, санаторно-курортних  закладах;

б) житлових будинках,прибудовах до житлових будинків,квартирах,котеджах,кімнатах,садових будинках,дачних будинках,будь-яких інших об’єктах,що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі);

Справляння збору може здійснюватися такими податковими агентами:

а)юридичними особами,філіями,відділеннями,іншими відокремленими підрозділами юридичних осіб,фізичними особами особами-підприємцями,які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі);

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами , які уповноважуються сільською радою  справляти збір на умовах договору, укладеного з радою.

3.6.Порядок сплати збору встановлений п. 268.7. статті 268 ПКУ.

3.7. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

 

 

Секретар сільської  ради                                                           Н.О.Липовецька

 

                                                                                                                                  Додаток 4

                                                                                                                     до проекту рішення ради

                                                                                                                    про місцеві податки і збори

                                                                                                                     від  ____2019 р.№ _____

 

             4.Збір за місця для паркування транспортних засобів

4.1.Платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення,представництва), фізичні особи - підприємці, які згідно з рішенням сільської ради  організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках.

4.2.Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської ради,  спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

4.3.Базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету.

4.4. Ставки збору за місця для паркування транспортних засобів  встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року».

4.5.Порядок обчислення та строки сплати збору вказані в п. 268-1.5. статті 268-1 ПКУ.

4.6.Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

 

 

 

 

Секретар сільської  ради                                                           Н.О.Липовецька

 

                                                                  Додаток 5

                                                                       до проекту рішення ради

                                                                       про місцеві податки і збори

                                                                       від  ____2019 р.№ _____

 

 

                                                                                                             

5.Єдиний податок

 5.1. Платником податку є юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим Податковим кодексом України ( далі –ПКУ), та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цим кодексом.

    Відповідно до п.   291.4. статті 291 ПКУ суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;

4)четверта група-сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

5.2. Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої групи особи, які вказані в п.291.5. статті 291 ПКУ.

5.3.Під побутовими послугами населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку, розуміються  види послуг, вказані в п. 291.7 статті 291 ПКУ.

5.4.Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп вказаний в  статті 292 ПКУ.

5.5.Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік .

5.6.Відповідно до п. 293.1. статті 293 ПКУ, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

5.7.Відповідно до п.293.2. статті 293 ПКУ, фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими радами  для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 18 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

5.8. Відповідно до п. 293.3 статті 293  ПКУ, відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;

2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

5.9. Для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування), вказаних в п. 293.9. статті 293 ПКУ.

5.10. Податковий (звітний) період вказаний в статті 294 ПКУ.

5.11. Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку вказані в статті 295 ПКУ.

 5.12. Встановити фіксовані ставки єдиного податку   для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у  відсотках до  розміру прожиткового мінімуму :

Розмір ставок для платників єдиного податку 1 групи –

фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 000 грн.

Код

КВЕД

2010

Види господарської діяльності відповідно

до КВЕД - 2010

Розмір ставки для платників єдиного податку 1 групи у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року

47.81

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  харчовими  продуктами

10%

47.82

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  текстильними  виробами,  одягом  і  взуттям

10%

47.89

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  іншими  товарами

10%

01.61

Допоміжна діяльність у рослинництві

10%

81.30

Надання ландшафтних послуг

10%

01.62

Допоміжна діяльність у тваринництві

10%

02.40

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві

10%

13.93

Виробництво килимів і килимових виробів

10%

13.96

Виробництво інших текстильних виробів н.в.і.у.

10%

13.99

Виробництво інших текстильних виробів н.в.і.у.

10%

14.31

Виробництво панчішно-шкарпеткових виробів

10%

14.39

Виробництво іншого трикотажного та в'язаного одягу

10%

14.11

Виробництво одягу зі шкіри

10%

14.13

Виробництво іншого верхнього одягу

10%

14.14

Виробництво спіднього одягу

10%

14.19

Виробництво іншого одягу й  аксесуарів

10%

14.20

Виготовлення виробів із хутра

10%

15.12

Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів зі шкіри та ін.м-лів

10%

15.20

Виробництво взуття

10%

 16.23

Виробництво  інших  дерев’яних  будівельних  конструкцій  і  столярних  виробів

10%

16.29

Виробництво  інших   виробів  з  деревини:  виготовлення  виробів  з  корка,  соломки  та  рослинних  матеріалів  для  плетіння

10%

 25.12

Виробництво  металевих  дверей  і  вікон

10%

25.72

Виробництво  замків  і  дверних  петель

10%

25.99

Виробництво  інших  готових  металевих  виробів, н. .в. і. у.

10%

33.11

Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів

10%

31.01

Виробництво меблів  для  офісів  і  підприємств  торгівлі

10%

31.02

Виробництво  кухонних  меблів

10%

31.09

Виробництво  інших  меблів

10%

45.20

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

10%

45.40

Торгівля  мотоциклами,  деталями , приладдям  до  них,  техобслуговування  і  ремонт 

10%

52.21

Допоміжне  обслуговування  наземного  транспорту

10%

95.23

Ремонт взуття

10%

95.21

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення

10%

95.22

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

10%

95.25

Ремонт годинників

10%

95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

13.30

Оздоблення текстильних виробів

10%

95.12

Ремонт обладнання зв'язку

10%

95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

77.21

Прокат товарів для спорту та відпочинку

10%

77.22

Прокат відеозаписів і дисків

10%

77.29

Прокат інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

81.21

Загальне прибирання будинків

10%

81.22

Інша діяльність із прибирання  будинків і промислових об'єктів

10%

81.29

Інші види діяльності з прибирання

10%

74.20

Діяльність у сфері фотографії

10%

96.01

Прання та хімчистка текстильних і хутряних виробів

10%

96.02

Надання послуг перукарнями та салонами краси

10%

96.03

Організування поховань і надання суміжних послуг

10%

97.00

Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги

10%

 

5.13.Встановити фіксовані ставки єдиного податку   для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць  для другої групи платників єдиного податку - у  відсотках до  розміру мінімальної заробітної плати.

Розмір ставок для платників єдиного податку 2 групи - фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 500 000 грн.

 

Код

КВЕД

2010

Види господарської діяльності відповідно

до КВЕД - 2010

Розмір ставки для платників єдиного податку 2 групи у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої  на 1 січня податкового

звітного року

01.11 

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур 

18 %

01.13

Вирощування овочів і баштанних культур ,коренеплодів і бульбоплодів

18 %

01.19 

Вирощування інших однорічних і дворічних культур 

18 %

01.24 

Вирощування зерняткових і кісточкових фруктів 

18 %

 01.25

Вирощування ягід,горіхів,інших фруктів

18 %

01.29 

Вирощування інших багаторічних культур 

18 %

01.30

Відтворення  рослин

18 %

01.41 

Розведення великої рогатої худоби молочних порід 

18 %

01.42 

Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів 

18 %

01.46 

Розведення свиней 

18 %

01.47 

Розведення свійської птиці 

18 %

01.49 

Розведення інших тварин 

18 %

01.50 

Змішане сільське господарство 

18 %

01.61 

Допоміжна діяльність у рослинництві 

18 %

01.62 

Допоміжна діяльність у тваринництві 

18 %

01.63

Після урожайна діяльність

18 %

01.70 

Мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг 

18 %

02.10 

Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві 

18 %

02.40 

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві 

18 %

03.12 

Прісноводне рибальство 

18 %

10.13 

Виробництво м'ясних продуктів 

18 %

10.39 

Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів 

18 %

10.41 

Виробництво олії та тваринних жирів 

18 %

10.51

Перероблення  молока,  виробництво  масла  та  сиру

18 %

10.61 

Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості 

18 %

10.71 

Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання 

18 %

10.73 

Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів 

18 %

10.89 

Виробництво інших харчових продуктів, н. в. і. у.

18 %

10.92 

Виробництво готових кормів для домашніх тварин 

18 %

13.92 

Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу 

18 %

13.94 

Виробництво канатів, мотузок, шпагату та сіток 

18 %

14.11 

Виробництво одягу зі шкіри 

18 %

14.12

Виробництво  робочого  одягу

18 %

14.13 

Виробництво іншого верхнього одягу 

18 %

14.19 

Виробництво іншого одягу й аксесуарів 

18 %

14.20 

Виготовлення виробів із хутра 

18 %

15.20 

Виробництво взуття 

18 %

16.10 

Лісопильне та стругальне виробництво 

18 %

16.21 

Виробництво фанери, дерев'яних плит і панелей, шпону 

18 %

16.23 

Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів 

18 %

16.29 

Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння 

18 %

18.11 

Друкування газет 

18 %

18.12 

Друкування іншої продукції 

18 %

20.14 

Виробництво інших основних органічних хімічних речовин 

18 %

22.11 

Виробництво гумових шин, покришок і камер; відновлення протектора гумових шин і покришок 

18 %

22.23 

Виробництво будівельних виробів із пластмас 

18 %

23.11 

Виробництво листового скла 

18 %

23.12 

Формування й оброблення листового скла 

18 %

23.31 

Виробництво керамічних плиток і плит 

18 %

23.32 

Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини 

18 %

23.41 

Виробництво господарських і декоративних керамічних виробів 

18 %

23.61 

Виготовлення виробів із бетону для будівництва 

18 %

23.69 

Виробництво інших виробів із бетону гіпсу та цементу 

18 %

23.70 

Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю 

18 %

25.11 

Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій 

18 %

25.12 

Виробництво металевих дверей і вікон 

18 %

25.72 

Виробництво замків і дверних петель 

18 %

25.99 

Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у. 

18 %

31.01 

Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі 

18 %

31.02

Виробництво  кухонних  меблів

18 %

31.09 

Виробництво інших меблів 

18 %

32.30

Виробництво  спортивних  товарів

18 %

32.40 

Виробництво ігор та іграшок 

18 %

32.99 

Виробництво іншої продукції, н. в. і. у. 

18 %

33.13 

Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування 

18 %

33.14 

Ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування 

18 %

33.17 

Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів 

18 %

33.19 

Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування 

18 %

35.13 

Розподілення електроенергії 

18 %

35.22 

Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи 

18 %

35.30 

Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря 

18 %

36.00 

Забір, очищення та постачання води 

18 %

37.00 

Каналізація, відведення й очищення стічних вод 

18 %

41.20 

Будівництво житлових і нежитлових будівель 

18 %

42.11 

Будівництво доріг і автострад 

18 %

42.99 

Будівництво інших споруд, н. в. і. у. 

18 %

43.21 

Електромонтажні роботи 

18 %

43.22 

Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування 

18 %

43.29 

Інші будівельно-монтажні роботи 

18 %

43.31 

Штукатурні роботи 

18 %

43.32 

Установлення столярних виробів 

18 %

43.33 

Покриття підлоги й облицювання стін 

18 %

43.34 

Малярні роботи та скління 

18 %

43.39 

Інші роботи із завершення будівництва 

18 %

45.20 

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів 

18 %

45.32 

Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 

18 %

45.40 

Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів 

18 %

46.18

Діяльність  посередників,  що  спеціалізуються  в  торгівлі  іншими  товарами

18 %

46.21 

Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин 

18 %

46.31 

Оптова торгівля фруктами й овочами 

18 %

46.32

Оптова  торгівля  м’ясом  і  м» ясними  продуктами 

18 %

46.38 

Оптова торгівля іншими продуктами харчування,  у т.ч.  рибою, ракоподібними і молюсками 

18 %

46.49 

Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення 

18 %

46.90 

Неспеціалізована оптова торгівля 

18 %

47.11 

Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування

18 %

47.19 

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах 

18 %

47.21 

Роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.22 

Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.23 

Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.24 

Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.29 

Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.41 

Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним  устаткуванням  і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах 

18 %

47.43 

Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку й зображення 

18 %

47.51 

Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.52 

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.53

Роздрібна  торгівля  килимовими  виробами,  покриттям  для  стін  та  підлоги  в  спеціалізованих  магазинах

18 %

47.54 

Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.59 

Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.61 

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.62 

Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.64

Роздрібна торгівля  спортивним  інвентарем  у  спеціалізованих  магазинах

18 %

47.65 

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.71 

Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах 

18 %

47.72 

Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.73 

Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.75 

Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах 

18 %

47.76 

Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах 

18 %

47.77 

Роздрібна торгівля годинниками  

18 %

47.78

Роздрібна  торгівля  іншими  невживаними  товарами  в  спеціалізованих  магазинах

18 %

47.79 

Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах 

18 %

47.81 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами

18 %

47.82 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям 

18 %

47.89 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами 

18 %

47.99 

Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами 

18 %

49.31 

Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення 

18 %

49.32 

Надання послуг таксі 

18 %

49.39 

Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у. 

18 %

49.41 

Вантажний автомобільний транспорт 

18 %

52.29 

Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту 

18 %

55.10 

Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування 

18 %

56.3

Обслуговування  напоями

18 %

56.10 

Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування 

18 %

56.29 

Постачання інших готових страв 

18 %

58.11 

Видання книг 

18 %

58.13 

Видання газет 

18 %

62.01 

Комп'ютерне програмування 

18 %

62.02 

Консультування з питань інформатизації 

18 %

62.09 

Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем 

18 %

63.11 

Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність 

18 %

63.99 

Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у. 

18 %

65.11 

Страхування життя 

18 %

65.12 

Інші види страхування, крім страхування життя 

18 %

65.30 

Недержавне пенсійне забезпечення 

18 %

66.21 

Оцінювання ризиків та завданої шкоди 

18 %

66.29 

Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення 

18 %

68.20 

Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (земельних ділянок загальна площа яких не перевищує 0,2га,житлові приміщення загальна площа яких не перевищує 100кв.метрів,нежитлові приміщення(споруди,будівлі)та/або їх частини загальна площа яких не перевищує 300кв.метрів)

18 %

69.10 

Діяльність у сфері права 

18 %

69.20 

Діяльність у сфері бухгалтерського обліку ; консультування з питань оподаткування 

18 %

70.22 

Консультування з питань комерційної діяльності й керування 

18 %

71.12 

Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах 

18 %

73.11 

Рекламні агентства 

18 %

73.20 

Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки 

18 %

74.20 

Діяльність у сфері фотографії 

18 %

75.00 

Ветеринарна діяльність 

18 %

77.11 

Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів 

18 %

77.12 

Надання в оренду вантажних автомобілів 

18 %

77.31 

Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування 

18 %

78.30 

Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами 

18 %

79.11 

Діяльність туристичних агентств 

18 %

80.10 

Діяльність приватних охоронних служб 

18 %

81.22 

Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об'єктів 

18 %

81.30 

Надання ландшафтних послуг 

18 %

82.19

Фотокопіювання,  підготовка документів  та  ін.  спеціалізована  допоміжна  офісна  діяльність

18 %

82.92 

Пакування 

18 %

82.99 

Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. 

18 %

85.53 

Діяльність шкіл підготовлення водіїв транспортних засобів 

18 %

85.59 

Інші види освіти, н. в. і. у. 

18 %

86.22 

Спеціалізована медична практика 

18 %

86.23 

Стоматологічна практика 

18 %

93.12

Діяльність  спортивних  клубів

18 %

93.13

Діяльність  фітнес-центрів

18 %

93.19 

Інша діяльність у сфері спорту 

18 %

93.29 

Організування інших видів відпочинку та розваг 

18 %

95.11 

Ремонт комп'ютерів і периферійного устаткування 

18 %

95.21 

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку й зображення 

18 %

95.23 

Ремонт взуття та шкіряних виробів 

18 %

95.24 

Ремонт меблів і домашнього начиння 

18 %

95.25 

Ремонт годинників

18 %

95.29 

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку 

18 %

96.02 

Надання послуг перукарнями та салонами краси 

18 %

96.03 

Організування поховань і надання суміжних послуг 

18 %

96.04 

Діяльність із забезпечення фізичного комфорту 

18 %

96.09 

Надання інших індивідуальних послуг, н. в. і. у. 

18 %

 

 

 

 

 

 

Секретар сільської ради                                                                    Н.О.Липовецька 

 

 

                               

                                    АНАЛІЗ  РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

 

проекту рішення  Кобринівської сільської  ради

 

                     «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік »

 

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання

 

    Згідно зі статтею 10 та пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати місцеві податки та збори в межах своїх повноважень.

Податковим кодексом України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування.

    Місцеві податки та збори зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету  та, відповідно до діючого законодавства, є джерелом формування загального фонду місцевого бюджету, забезпечують збалансованість дохідної частини бюджету та задоволення нагальних потреб громади. Кошти від їх надходження спрямовуються на забезпечення діяльності функціонування бюджетних установ, благоустрій територій територіальної громади, виконання програм соціально-економічного розвитку  Кобринівської територіальної громади.

Виходячи з вищевикладеного, з метою безумовного виконання Податкового кодексу України, недопущення суперечливих ситуацій, забезпечення дохідної частини місцевого бюджету, виконання програм соціально-економічного розвитку територіальної громади, Кобринівська  сільська рада має прийняти рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на 2020 рік »

У разі неприйняття рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік, відповідно до пункту 12.3.5 статті 12  ПКУ, податки і збори будуть справлятимуться за мінімальними  ставкам, що спричинить втрати дохідної частини бюджету. Як наслідок будуть не профінансовані соціальні програми громади, а саме:

- утримання закладів дошкільної освіти (енергоносії, харчування, , комунальні послуги, тощо)  (64,5 тис. грн.);

- програма  « Турбота»  в частині соціального  захисту жителів

 села     (100 тис. грн.);

-  поточний ремонт доріг (80 тис. грн..)

утримання вуличного освітлення  (90 тис. грн.)

- та інші заходи.

Аналіз втрат до місцевого бюджету

з/п

Назва показника

У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2020 рік

У разі не прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2020 рік

Відхилення,

тис. грн.

Ставка %

Очікуваний обсяг надходжень тис.грн.

Ставка%

 

Очікуваний обсяг надходжень тис.грн

1

Податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки

(від 0,2% до 1% залежно від виду нерухомого майна

4,5

0

0

-4,5

2

Єдиний податок

І гр. 10 %

ІІ гр.  18%

 Не залежно від виду господарської діяльності

330

0

0

-330

3

Туристичний

збір

 

 

0

0

 

4

Збір за місця  для паркування

транспортих засобів

 

 

0

0

 

 

Разом (втрати до бюджету)

Х

Х

Х

Х

-334,5

     У разі прийняття рішення «Про місцеві податки і збори на 2020 рік» очікується, що  в бюджет  Кобринівської  громади надійдуть кошти в сумі 335,5 тис. грн.

Разом з тим, при прийнятті рішення необхідно забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.

Таким чином, Кобринівська сільська  рада, враховуючи пропозиції підприємців, не підвищувала ставки податків.  Розміри ставок місцевих податків і зборів залишаються на рівні минулорічних.

Важливість проблеми при затвердженні місцевих податків і зборів полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати податків на вирішення соціально-економічних проблем громади, благоустрій населених пунктів,  покращення інфраструктури.

         Враховуючи, вищевикладене, в Кобринівській сільській раді  розробляється проект рішення „Про місцеві податки і збори  на 2020 рік” та публікується в засобах масової інформації .

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

Групи

Так

Ні

Громадяни

так

 

Держава

так

 

Суб’єкти господарювання

так

 

у тому числі суб’єкти малого підприємництва*

так

 

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

  Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією  сільської  ради.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів, оскільки ставки податків, затверджені рішенням  Кобринівської сільської  ради  «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік»  від  15.06.2018 року № 25-2/VІІ

застосовуються лише на 2019 рік.

 

II. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:

Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі.

 Основними цілями регулювання є:

- здійснити планування та прогнозування надходжень від місцевих податків та зборів при формуванні бюджету;

- встановити доцільні і обґрунтовані розміри ставок місцевих податків і зборів з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб місцевого бюджету;

 - встановити пільги щодо сплати місцевих податків і зборів;

 - забезпечити своєчасне надходження до сільського бюджету місцевих податків та зборів;

- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

ІІІ.  Визначення та оцінка способів досягнення визначених цілей

1.    Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1.

Не виносити на розгляд сесії сільської ради та не приймати  рішення Кобринівської сільської ради «Про місцеві податки і збори на 2020 р »

У такому випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, місцеві податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом за  мінімальними ставками, що не сприятиме наповненню місцевого бюджету в можливих обсягах.

Через очікуванні втрати місцевого бюджету не можливо в повному обсязі профінансувати заходи соціального, економічного та інженерного значення (благоустрій, утримання комунальних закладів та інше.)

Альтернатива 2.

Прийняти  рішення «Про місцеві податки і збори на 2020 рік» у запропонованому вигляді

Прийняття даного рішення забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів на території села та відповідне наповнення місцевого бюджету.

Забезпечить  фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. Надходження коштів до місцевого бюджету дозволить профінансувати в повному об’ємі комунальні дошкільні навчальні заклади, благоустрій та інші соціальні програми.

Крім того, при визначенні розміру ставок податків та зборів, враховані пропозиції підприємців, що дозволить уникнути соціальної напруги та сприятиме підвищенню рівня довіри до місцевої влади.

Альтернатива 3

Встановлення максимальних ставок місцевих податків і зборів на 2020 рік.

 За рахунок прийняття максимальних ставок  можливе  перевиконання дохідної частини місцевого бюджету. Проте, прийняття такого рішення призведе до значного збільшення навантаження  на суб’єктів господарювання, що в свою чергу призведе  до нарахування пені, штрафних санкцій за несвоєчасну сплату,  збільшить недоїмку із сплати податків і зборів.  Можливе скорочення  кількості зареєстрованих СПД. Можливе виникнення соціальної напруги,  непорозуміння між місцевою владою та СПД.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Відсутні

Втрати місцевого бюджету у сумі 334,5 тис. грн., за рахунок сплати податків за мінімальними ставками

Альтернатива 2

1. Забезпечить дотримання вимог Податкового кодексу України, реалізацію наданих органам місцевого самоврядування повноважень.

2. Забезпечить відповідні надходження до місцевого бюджету від сплати місцевих податків і зборів (прогнозована сума 334,5  тис. грн.).

3.Створить сприятливі фінансові можливості сільської влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади.

4. Вдосконалить відносини між місцевою владою та СПД .

Витрати пов’язані з розробкою проекту регуляторного акта та його опублікуванням в засобах масової інформації

Альтернатива 3

Додаткові  надходження коштів до місцевого бюджету (орієнтовно у сумі 669 тис.грн.) та спрямування їх на соціально-економічний розвиток громади

Існування ризику переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь» та несплата податків. Погіршення іміджу місцевої влади.

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податку за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Відсутні

Альтернатива 2

Вирішення соціально-економічних проблем громади за рахунок наповнення дохідної частини місцевого бюджету

Сплата податків за встановленими ставками

Альтернатива 3

Вирішення більшої кількості соціальних проблем села  за рахунок значного зростання дохідної частини сільського  бюджету

Надмірне податкове  навантаження призведе до несвоєчасних сплати місцевих податків та зборів, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

За даними Тальнівського відділення Звенигородської  ОДПІ станом на 01.01.2019 року

      

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць*

0

0

0

6

6

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0 %

0 %

0 %

100%

100 %

 

 

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податків і зборів за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Відсутні

Альтернатива 2

Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками. Встановлення пільг по сплаті податків для окремих категорій громадян.

Відкритість процедури, прозорість дій місцевого самоврядування.

Вдосконалить відносини між місцевою владою та суб’єктами господарювання,  пов’язаних зі справлянням податків та зборів, оскільки враховані пропозиції суб’єктів підприємницької діяльності.

Затрати часу, необхідні для ознайомлення з рішенням про місцеві податки і збори.

Сплата податків за запропонованими ставками (334,5 тис. грн.).

Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведено у додатку 4 до цього АРВ

Альтернатива  3

 

Відсутні.

За рахунок прийняття максимальних ставок додаткові витрати орієнтовно будуть складати 669 тис.грн. Надмірне податкове  навантаження спричинить додаткові (непомірні) витрати малого бізнесу .

У зв’язку з відсутністю суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва, що підпадають під дію регуляторного акту, витрати на  одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного  акта згідно Додатка 2 до Методики проведення аналізу впливу  регуляторного акта не розраховувались

 ІV.  Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей        

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності ( за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

1 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати)

Така альтернатива є не прийнятною, оскільки місцеві податки та збори будуть сплачуватися платниками відповідно  до Податкового  кодексу України за мінімальними ставками,  громадяни  втратять додаткові пільги. Зменшаться надходження до місцевого бюджету,а це не дозволить  профінансувати  в повній мірі соціально-економічні та інші  програми. Очікуванні втрати до  місцевого бюджету складатимуть 334,5  тис. грн.

 

Альтернатива 2

3 - цілі прийняття проекту регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть)

Прийняття даного рішення сільської  ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів на території села  та відповідне наповнення місцевого бюджету. До бюджету Кобринівської територіальної громади надійде орієнтовно 334,5 тис. грн. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податків і зборів.

 Альтернатива  3

2- цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті частково

Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання  знівелює вигоди від збільшення дохідної частини бюджету, а саме існує ризик переходу  суб’єктів господарювання   в «тінь». Балансу інтересів досягнуто не буде.

                            

Рейтинг результативності

Вигоди

(підсумок)

Витрати

(підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 2

Наповнення місцевого бюджету та спрямування фінансового ресурсу на соціально-економічний розвиток громади.

 Сплата податків і зборів СПД та громадянами за обґрунтованими ставками. 

Сплата податків за запропонованими ставками 334,5 тис.грн. Детальна інформація щодо очікуваних витрат СПД наведено у додатку 4 до цього АРВ.

Наповнення місцевого бюджету, збереження кількості суб’єктів господарювання та робочих місць

Альтернатива 3

Додаткові надходження коштів до місцевого бюджету (669 тис.грн.) та спрямування їх  на вирішення соціальних проблем територіальної   громади .

Надмірне податкове навантаження (669 тис.грн. ) спричинить занепад малого бізнесу.

Детальна інформація щодо очікуваних витрат СПД наведено у додатку 4 до цього АРВ

Додаткове наповнення сільського  бюджету.

Надмірне навантаження на СПД, можливе скорочення кількості СПД.

Альтернатива 1

Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Зменшення надходжень у місцевий бюджет.

Сумарні витрати, 334,5 тис. грн.

Зменшення надходжень до сільського бюджету, підвищення соціальної напруги за причини погіршення якості життя членів громади

 

    Рейтинг

 

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 2

Альтернатива є  доцільною. Прийняття рішення забезпечить наповнення  місцевого  бюджету. Податкове навантаження для платників  місцевих податків і зборів не буде надмірним. Досягнення балансу інтересів  органу місцевого самоврядування та платників  місцевих податків і зборів.

Зміни до чинного законодавства:

-   Податкового кодексу України;

-   Бюджетного кодексу України;

-    Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів.

Альтернатива 3

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Балансу інтересів досягнути неможливо.

Зміни до чинного законодавства:

-   Податкового кодексу України;

-   Бюджетного кодексу України;

-   Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів.

Альтернатива 1

У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься по мінімальним ставкам, що спричинить втрати доходної частини бюджету і відповідно не виконання бюджетних програм.  Вказана альтернатива є неприйнятною.

Зміни до чинного законодавства:

-  Податкового кодексу України;

-  Бюджетного кодексу України;

-  Земельного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

           Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 2 – встановлення економічно - обґрунтованих місцевих податків та зборів,  що є посильними для платників податків, та забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування – Кобринівської сільської ради.                                                                                   

 V. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми

   Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:

   В результаті визначення цілі, проведення аналізу поточної ситуації на території Кобринівської сільської ради  аналітичних показників Звенигородської ОДПІ (Тальнівське відділення) Черкаської області, інформації бухгалтерської служби  Кобринівської сільської ради  станом на 01.01.2019 року, проведених консультацій, нарад та зустрічей, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих місцевих податків і зборів на 2020 рік.

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта: 

   Розробка проекту рішення Кобринівської сільської  ради "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 р. " та АРВ до нього.

Проведення консультацій з суб'єктами господарювання.

 

Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.

 

 Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4, 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

 

  Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.

 

Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії сільської  ради.

 

Оприлюднення рішення у встановленому законодавством порядку.

 

Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

 

За результатами проведених розрахунків очікуваних  витрат та вигод СПД, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення дозволить забезпечити  баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування. А його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеній в розділі І цього АРВ.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів,якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги.

 Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

Тест малого підприємництва додається.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Термін дії акта:

один рік

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

У разі, якщо сільська  рада у термін до 01 липня не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів на наступний рік, такі податки справляються, виходячи з норм цього Кодексу, із застосуванням їх мінімальних ставок та без застосування відповідних коефіцієнтів. Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно переглядати розміри ставок місцевих податків та зборів, що справляються в установленому ПКУ порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.

VIII.  Визначення показників результативності дії регуляторного акта

-  Розмір надходжень до  місцевого бюджету , пов'язаних з дією акта.

-  Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюється дія акта.

-  Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту.

-  Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Прогнозні показники результативності.

п/н

Назва показника

У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2020 р.

тис. грн.

1

Разом надходжень до місцевого бюджету(очікуваний обсяг надходжень), в тому числі:

334,5 тис. грн.

 

- Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

4,5  тис. грн.

 

- Єдиний податок

330 тис. грн.

 

- туристичний збір

0 тис. грн.

 

-збір за місця для паркування  транспортних засобів

0 тис. грн.

2

Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта

6

 

3

Час, що витрачатиметься суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог акта, години на 1 суб’єкта .

2 години

4

Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту.

55,75 2год х 25.13=50.26

5

Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта,

Оприлюднені повідомлення, проект рішення, АРВ:

- на офіційному сайті Кобринівської сільської ради ;

- в газеті «Тальнівщина»

 Високий

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом  Кобринівської сільської ради.

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні

- аналітичні показники Звенигородської ОДПІ (Тальнівське відділення) у Черкаській області;

- інформація бухгалтерської служби сільської  ради.

 Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися до дня набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження результативності буде здійснюватися за три місяці  до  дня 

закінчення визначеного строку дії регуляторного акта.

 

Сільський голова                                                           Ю.Б.Книш

 

 

                                                                                                       Додаток ____  

                                                                                                       до аналізу регуляторного впливу

 

                                                                    ТЕСТ

                                             малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з _01.04. 2019 р. по 16.04 2019 р.

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

 

 Консультації, робочі зустрічі.

4

Обговорено запропоновані ставки податків. Отримано інформацію від представників мікро підприємництва щодо необхідних ресурсів, а саме їх витрат (витрат часу та матеріальних) на запровадження регулювання

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

 кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: (одиниць), мікропідприємництва  6 (одиниць)

питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив  100,00 (відсотків)

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік провадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

0

0

0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

0

0

0

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

 

0

0

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

0

0

0

5

Інші процедури

(сплата податків та зборів, визначених рішеннями  Кобринівської сільської  ради на 2020 рік), тис.гривень

 

55,75

-

-

6

Разом, гривень Формула:

(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

55,75

0

0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

6

8

Сумарно, гривень Формула:

відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб' єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

334,5

0

0

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

 

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

1.5 год*25.13 грн= 37,695

0

0

10

Процедури організації виконання вимог регулювання: Внесення змін до внутрішніх процедур обліку та звітності

0,5 год*25.13 грн=12.565

0

0

11

Процедури офіційного звітування

0

0

0

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

0

0

0

13

Інші процедури

Х

Х

Х

14

Разом, гривень

50.26

Х

0

15

Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

6

16

Сумарно, гривень

301.56

Х

0

 

 

 

 

 

 

 

                                                    БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

 на адміністрування регулювання для суб’єктів малого і мікропідприємництва

   Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), гривень

За п’ять років, гривень

1

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

334500

0

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

301.56

0

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

334801,56

0

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

0

0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

334801,56

0

 

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

    На основі аналізу статистичних даних, що наданні  бухгалтерською службою виконавчого комітету Кобринівської сільської ради та під час консультацій, проведених із суб’єктами підприємництва, визначено, що зазначені ставки податків є прийнятними для суб’єктів малого підприємництва. 

 

Сільський голова                                                      Ю.Б.Книш

 

 

 

 

 

                                      Експертний висновок

постійної комісії  Кобринівської сільської ради з питань планування,  бюджету та фінансів  щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта – рішення    сільської  ради «Про встановлення  місцевих податків і зборів  на 2020 рік» 

         Розробник проекту регуляторного акта -  виконком сільської  ради, уповноважений на це сільською радою .

         Проаналізувавши проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, експертна комісія визначає наступне.

1.Відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики, встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

Відповідно до Податкового кодексу України  із змінами (надалі - кодекс) визначено вичерпний перелік місцевих податків і зборів, порядок їх адміністрування, компетенцію контролюючих органів та повноваження сільських  рад щодо встановлення їх рівня.

Кодексом визначено, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (надалі - податок), є обов’язковим для встановлення місцевими радами, які зобов’язані у визначений період прийняти відповідне рішення про встановлення ставок податку на об’єкти житлової нерухомості з розрахунку на календарний рік  у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня звітного ( податкового) року.

Таким чином, з метою безумовного виконання вимог кодексу та недопущення суперечливих ситуацій, необхідно прийняти регуляторний акт, який установлюватиме ставки податку на об’єкти житлової та нежитлової  нерухомості, ставки єдиного, транспортного податку та збори за паркову автомобілів та туристичний збір.

      Тому, зазначена проблема не може бути розв’язана за допомогою чинних регуляторних актів.

   Ситуація яка вплинула  на необхідність його розробки, свідчить про необхідність  регулювання господарських відносин з метою встановлення конкретних, в межах чинного законодавства,   ставок місцевих податків і зборів з метою  вирішення існуючої проблеми.

          Механізм вирішення проблеми, запропонований у проекті відповідає потребам та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив.    

           В аналізі регуляторного впливу  проаналізовано всі  прийнятні  альтернативи.

          Запропонований регуляторний акт має вплив на громадян, суб’єктів малого підприємництва та органи місцевого самоврядування

        Крім того, проект передбачає забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів та балансу інтересів  громадян, суб’єктів  господарювання   та держави.

       При підготовці  регуляторного акту досягнуто забезпечення  балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави. Забезпечити  баланс  всіх суб’єктів,на які рішення здійснює    вплив,  можливо  встановивши  розміри  ставок місцевих податків , які б забезпечили  наповнення місцевого бюджету, з метою  фінансування  програм соціального захисту жителів села з однієї сторони  та не призвели б до скорочення кількості зареєстрованих   підприємців через  завелике податкове навантаження  з іншої сторони. Розробник, враховуючи пропозиції підприємців, не підвищував ставки податків.  Розміри ставок місцевих податків і зборів залишаються на рівні минулорічних.

      В цілому при підготовці проекту регуляторного акта витримана послідовність регуляторної діяльності: проект відповідає цілям державної регуляторної політики, а також його включено до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2020 рік , строк підготовки І півріччя.

        Проект регуляторного акта розроблено після консультацій з суб’єктами малого бізнесу. Після  представлення проекту рішення  та аналізу регуляторного впливу  на сесії сільської ради, їх буде  розміщено  на офіційному веб-сайті сільської  ради в мережі Інтернет та на стенді сільської ради,  про що буде повідомлено за 5 днів на офіційному веб-сайті сільської  ради в мережі Інтернет для подальшого внесення пропозицій та зауважень.

        Таким чином, проект регуляторного акта – проект рішення сільської  ради  відповідає усім принципам державної регуляторної політики встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме: доцільність, адекватність, ефективність, збалансованість, передбачуваність, прозорість та врахування громадської думки.

         2.Проект регуляторного акта -  рішення сільської  ради відповідає вимогам статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо підготовки аналізу регуляторного впливу:

  Аналіз регуляторного впливу підготовлений  до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Розробник проекту регуляторного акта при підготовці аналізу регуляторного впливу :

Визначив  та проаналізував  проблему, яку пропонується розв’язати шляхом державного регулювання господарських відносин, а також оцінити важливість цієї проблеми;

обґрунтував, чому визначена проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів і потребує державного регулювання;

обґрунтував , чому визначена проблема не може бути розв’язана за допомогою діючих регуляторних актів;

визначив  очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, у тому числі здійснив  розрахунок очікуваних витрат та вигод суб’єктів господарювання, громадян та держави внаслідок дії регуляторного акта;

визначив  цілі державного регулювання;

визначив  та оцінив  усі прийнятні альтернативні способи досягнення встановлених цілей;

аргументував  переваги обраного способу досягнення встановлених цілей;

описав  механізми і заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта;

обґрунтував  можливість досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта;

обґрунтував , що досягнення запропонованим регуляторним актом встановлених цілей є можливим з найменшими витратами для суб’єктів господарювання, громадян та держави;

обґрунтував , що вигоди, які виникатимуть внаслідок дії запропонованого регуляторного акта, виправдовують відповідні витрати у випадку, якщо витрати та/або вигоди не можуть бути кількісно визначені;

оцінив  можливість впровадження та виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги;

оцінив  ризик впливу зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта;

обґрунтував запропонований строк чинності регуляторного акта;

визначив показники результативності регуляторного акта;

визначив  заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.                 

        Після впровадження всіх механізмів щодо адміністрування податку на державному рівні, із прийняттям цього регуляторного акта передбачаються надходження до бюджету села  від сплати податку.

           Досягнення цим регуляторним актом визначених цілей вплине на витрати територіальної громади (платників податків) у вигляді коштів на сплату податків і зборів, але й  надасть вигоди, а саме додаткові надходження до бюджету села  для направлення їхна поліпшення

соціальних гарантій тієї ж територіальної громади.

         Крім кількісних показників, до вигод належить забезпечення поліпшення соціальних гарантій населення та фінансування сільських  програм за рахунок збільшення надходжень коштів до сільського бюджету, у тому числі від сплати місцевих податків і зборів.

          Впровадження та виконання вимог регуляторного акта не залежить від ресурсів органу місцевого самоврядування, а платники податку повинні сплачувати місцеві податки і збори по ставках, передбачених проектом цього рішення, та відповідно до норм, передбачених Податковим кодексом  України.

          В подальшому внесення змін до зазначеного рішення можливе у разі зміни чинного законодавства України або виникнення необхідності у нормативному врегулюванні певних правовідносин.

           Термін дії запропонованого регуляторного акта – 2020 рік .

За підсумками аналізу відстеження його результативності, а також у разі потреби та з прийняттям  урядом нормативних актів, до нього теж будуть уноситися відповідні зміни згідно з регуляторною процедурою.

           В зв’язку з тим, що для визначення рівня результативності дії регуляторного акта необхідно використовувати виключно статистичні дані, базове відстеження буде здійснено до дня набрання чинності регуляторного акту.

Повторне відстеження результативності буде здійснюватися за три місяці  до  дня  закінчення визначеного строку дії регуляторного акта.

 За результатами  проведеного відстеження  буде можливо порівняти показники базового та повторного відстежень. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань, вони будуть усунені шляхом унесення відповідних змін до регуляторного акта.

         3. Узагальнений висновок

          Враховуючи проведену експертизу, проект регуляторного акта – рішення Кобринівської сільської  ради  та аналіз його регуляторного впливу відповідають вимогам статей 4 та 8 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

 

Голова постійної комісії сільської

ради з питань планування,

 бюджету   та фінансів                       _____________    Л.В.Любіченко